Bezspoinowe pokrycia dachowe, czyli trwałe i skuteczne płynne membrany hydroizolacyjne
Pokrycia dachowe są poddawane ciągłemu oddziaływaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego szybko niszczeją i ulegają stopniowej degradacji. Zatem aby zachowały swą funkcjonalność i szczelność, należy je okresowo regenerować i to jeszcze zanim zaczną przeciekać. Jeżeli zaniedbamy tę czynność, będziemy narażeni na dużo większe koszty, a w skrajnych przypadkach na wymianę całego poszycia czy nawet samej konstrukcji dachu. Zatem powstaje pytanie, w jakie rozwiązania zainwestować?
Panuje przekonanie, że najskuteczniejszym rozwiązaniem są papy termozgrzewalne lub membrany PVC czy EPDM, które są sprzedawane w rolkach. Ale czy na pewno? Ułożenie hydroizolacji z takiego materiału tak, aby nie pozostała żadna szczelina, jest dużym wyzwaniem, tym większym, im bardziej skomplikowany jest kształt podłoża.
Aby jednak zapobiec problemom nieszczelnych połączeń powstających już w fazie układania nowych materiałów hydroizolacyjnych z rolek, warto zastanowić się nad innym, bardziej pewnym i skutecznym rozwiązaniem. Takim trwałym i skutecznym rozwiązaniem będą na pewno bezspoinowe pokrycia dachowe, czyli płynne membrany hydroizolacyjne – stosowane z dużym powodzeniem przez nasza firmę.
Spis treści
- Dlaczego nie warto stosować, pokrycia dachu z materiałów hydroizolacyjnych w rolkach?
- Jakie jest zastosowanie płynnych membran?
- Dlaczego warto wybrać bezspoinowe pokrycia dachowe?
- Jakie jest zastosowanie płynnych membran?
- Rodzaje systemów płynnych membran hydroizolacyjnych.
Z tego tekstu dowiesz się, czym są i dlaczego warto wybrać bezspoinowe pokrycie dachowe, czyli płynne membrany różnego rodzaju oraz dlaczego lepiej stosować je od standardowych pokryć dachu z rolek.
Dlaczego nie warto stosować pokrycia dachu z materiałów hydroizolacyjnych w rolkach?
Chociaż materiały hydroizolacyjne w rolkach (tj. papy, membrany PVC czy EPDM) mają niewątpliwie wiele zalet, to jednak są też powodem wielu zmartwień:
– Po pierwsze – dach nie jest jednolitą gładka taflą, występuje na mim szereg wystających elementów takich, jak: kominy, świetliki, anteny, wentylacje, klimatyzatory itp. Ułożenie hydroizolacji z rolki na podłożu o skomplikowanym kształcie tak, aby nie powstała najmniejsza szczelina w miejscu styku przeciętego materiału i powtórnego jego połączenia, jest nie lada wyzwaniem.
W takim przypadku możemy jedynie mówić o mniejszym lub większym prawdopodobieństwie, z jakim hydroizolacja została szczelnie połączona w miejscach styków z kominami lub innymi elementami dachu. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejsza nieszczelność powoduje wnikanie wody pomiędzy warstwy hydroizolacji. Skutki takiej nieszczelności mogą być zaś odczuwane w wielu innych miejscach, odległych nawet o kilka metrów od miejsca przecieku.
– Po drugie – nigdy nie osiągniemy stanu pełnej integracji (adhezji) materiału hydroizolacyjnego w rolce z powierzchnią naprawianego dachu. To znaczy, że materiały te nie są mocowane szczelnie na całej swej powierzchni do naszego dachu. Procentuje to przyszłym stopniowym zawilgoceniem powierzchni pomiędzy papą a naszym dachem. Gromadząca się w tym miejscu woda, która powstaje podczas zjawiska punktu rosy, doprowadza do stopniowego zawilgocenia konstrukcji dachu i jego powolnej degradacji.
– Po trzecie – decydując się na hydroizolację dachu materiałami w rolkach (tj. papa, membrana PVC czy EPDM), powinniśmy wiedzieć, że aby zastosowana hydroizolacja była skuteczna i prawidłowo (bezpiecznie) wykonana, należy najpierw zerwać wszystkie stare warstwy, które zalegają na naszym dachu, a dopiero potem wziąć się za wykonanie nowej hydroizolacji.Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami zrywania i utylizacji starego pokrycia. Lecz w takim przypadku nie powinniśmy z tej czynności rezygnować, ponieważ jest to związane ze ścisłym reżimem technologicznym oraz z tym, że konstrukcja naszego dachu najprawdopodobniej nie jest zaprojektowana w taki sposób, aby obciążać ją dodatkowymi nadmiernymi tonami.
Zaniechanie tej procedury doprowadzić może do katastrofy budowlanej. A wykonawcy, którzy mówią nam inaczej, z pewnością nie są fachowcami z uprawnieniami.
Aby uniknąć opisanych powyżej problemów, do hydroizolacji dachu należy wybrać bezspoinowe pokrycia dachowe, czyli płynne membrany hydroizolacyjne, które zapewnią skuteczne i trwałe zabezpieczenie naszego dachu.
Dlaczego warto wybrać bezspoinowe pokrycia dachowe?
Bezspoinowe pokrycia dachowe, czyli płynne membrany opracowane zostały do wykonywania bezszwowych napraw przeciekających pokryć dachowych lub ich renowacji.
– Membrany te tworzą wysoce elastyczną, bezszwową powłokę dokładnie uszczelniającą wszelkie rysy, spękania i szpary między arkuszami papy, blachy lub innego materiału, tworząc silną, jednorodną powierzchnię ochronną bez łączeń w miejscach styku dachu z kominami, świetlikami, antenami oraz wszelkiego rodzaju wystającymi elementami architektonicznymi. Ponadto powłoki cechuje wysoka paroprzepuszczalność (“oddychający dach”)
– Świetna adhezja (przyleganie) powłoki pozwala na uzyskanie trwałej i elastycznej membrany, która ściśle przylega na całej swej powierzchni do wszystkich typów podłoży i pracuje razem z nimi. Powłokę hydroizolacyjną aplikuje się w stanie płynnym, dzięki czemu eliminuje się wszelkie problemy, jakie mogą wystąpić ze względu na kształt zabezpieczanych elementów.
Płynna konsystencja naszych materiałów umożliwia dokładne dotarcie do wszystkich zakamarków i uszczelnienie najtrudniejszych miejsc. Właściwości pełnej szczelności dają gwarancję zabezpieczenia powierzchni przed migracją wody w głąb konstrukcji dachu. Nasz produkt dotrze w każdy zakamarek i dokładnie wypełni połączenia różnych materiałów.
– Płynne membrany dedykowane są do aplikacji metodą bezpowietrznego natrysku hydrodynamicznego. Brak konieczności zrywania i utylizacji starego pokrycia w znacznym stopniu obniża koszty inwestycji. Ważnym atutem jest też ciężar membrany, który ze względu na swą niska wartość nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji dachu. Taka membrana zapewnia niezwykłą trwałość oraz gwarancję skutecznej hydroizolacji na długie lata (do 25 lat).
Oferowana przez nas technologia charakteryzuje się najwyższymi standardami technicznymi i jakościowymi. Co najważniejsze, technologia ta ma bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny.
Jakie jest zastosowanie płynnych membran?
Płynne membrany opracowane zostały do wykonywania bezspoinowych napraw przeciekających pokryć dachowych lub ich renowacji. Dedykowane są do aplikacji metodą bezpowietrznego natrysku hydrodynamicznego, bez konieczności zrywania i utylizacji starego pokrycia. W związku z tym, że wykazują dużą przyczepność do niemal każdego rodzaju podłoża, mają szerokie zastosowanie do hydroizolacji nieszczelnych dachów z: betonu, płyt azbestowych (eternit), papy, gontu papowego, powłok bitumicznych, powłok akrylowych, dachówki cementowej, dachówki ceramicznej, blachy, starej membrany PVC, EPDM, płyt EPS i XPS oraz zamknięto-komórkowych pianek PUR, powierzchni szklanych, metalowych i drewnianych.
Rodzaje systemów płynnych membran hydroizolacyjnych
Przedstawiane poniżej systemy płynnych membran to trwałe i skuteczne hydroizolacje dachowe. Dedykowane są do wykonywania bezspoinowych napraw przeciekających pokryć dachowych lub ich renowacji metodą bezpowietrznego natrysku hydrodynamicznego. Pracujemy tylko na sprawdzonych systemach.
Rodzaje płynnych membran natryskowych:
- płynna membrana poliuretanowa WHITECHEM PU 450®, FLASH 250® czy HYPERDESMO® ,
- płynna membrana polimerowa WHITECHEM AQUAPROOF®,
- płynna membrana akrylowa WHITECHEM AC 600® ,
- guma w płynie CANADA RUBBER® Silver Roof.(płynna membrana
bitumiczna).