Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się charakteryzują?

 In Blog

Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią gruntową, jest szczególnie ważne w przypadku budynków przemysłowych, mostowych czy komunalnych. Izolacja fundamentów zaaplikowana w sposób natryskowy, pozwala na skuteczne zabezpieczenie obiektu przed działaniem wilgoci, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Istnieją dwa rodzaje izolacji fundamentów – izolacja pionowa i izolacja pozioma. Najbardziej skutecznym sposobem na zabezpieczenie fundamentów, jest zastosowanie masy polimerowo-bitumicznej, która cechuje się wysoką elastycznością i odpornością na działanie wody, oraz na działanie skrajnych temperatur. Izolacja pionowa i pozioma fundamentów – czym się charakteryzują? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Jakie są skutki rozszczelnienia fundamentów?
  • Rodzaje izolacji fundamentów
  • Dlaczego warto zastosować masy hydroizolacyjne?

We wpisie dowiesz się, jakie są skutki rozszczelnienia fundamentów, jakie wyróżniamy rodzaje izolacji fundamentów, oraz dlaczego warto zastosować masy hydroizolacyjne

Jakie są skutki rozszczelnienia fundamentów?

Działanie wody jest niekorzystne dla materiałów wykończeniowych i wpływa destrukcyjnie na materiały konstrukcyjne budynku. Wszelkie materiały takie jak powłoki malarskie, drewno, beton czy cegła, mogą ulegać kruszeniu i pękaniu pod wpływem działania wody. Woda może być przyczyną korozji biologicznej i chemicznej materiałów, która w konsekwencji może prowadzić do osłabienia fundamentów budynku. Aby skutecznie zapobiec skutkom działania wody, należy prawidłowo zabezpieczyć przed nią fundamenty, już na pierwszych etapach budowy domu. Przyczyny tworzenia się uszkodzeń fundamentów są złożone i często wynikają z zastosowania niskiej jakości materiałów budowlanych oraz nieprofesjonalnego wykonania usługi. Naprawa izolacji pionowej oraz izolacji poziomej jest trudna do przeprowadzenia, a jej koszt jest niezwykle wysoki. Dlatego ważne jest, aby stosować produkty izolacyjne najwyższej jakości jak np. polimeryczno-bitumicznej masy hydroizolacyjne, aby nie dopuścić do przeciekania fundamentów.

Rodzaje izolacji fundamentów

Izolacja pozioma – to rodzaj hydroizolacji układany w poprzek fundamentów, a dokładniej, na ścianach i ławach fundamentowych. Izolacja pozioma to także izolacja fundamentów płyty lub podłogi znajdującej się na gruncie. Tego typu izolacja zabezpiecza fundamenty, przed podciąganiem wody w górę konstrukcji.
Izolacja pionowa – ten rodzaj hydroizolacji ma za zadanie zabezpieczać pionowe płaszczyzny fundamentów. Izolacja pozioma pomaga zabezpieczać ściany fundamentowe i ściany piwnic przed przedostawaniem się wody.
Wyróżniamy także podział hydroizolacji pod względem stopnia narażenia fundamentów na działanie wód gruntowych:
Lekka izolacja przeciwwilgociowa – izolację przeciwwilgociową lekką możemy stosować wyłącznie dla fundamentów, które są posadowione powyżej wód gruntowych. Stosuje się ją także w wypadku, gdy elementy konstrukcyjne budynku są narażone na kontakt z wodą w sposób okresowy.
Ciężka izolacja przeciwwodna – ten typ izolacji ciężkiej stosujemy w momencie, gdy poziom wód gruntowych znajduje się powyżej posadowienia fundamentów. W tego typu przypadkach, budynek z pomieszczeniami piwnicznymi powinien być wzniesiony na płycie fundamentowej. Ten typ izolacji wykonuje się w przypadku, gdy woda napiera bezpośrednio na elementy konstrukcyjne budynku.

Dlaczego warto zastosować masy hydroizolacyjne?

Do wykonania izolacji budynku czy to – pionowej czy poziomej, warto zastosować odpowiedniego typu materiały, cechujące się wysoką jakością oraz wymaganymi dla panujących warunków parametrami. Muszą one skutecznie izolować wodę i cechować się obojętnością dla wód gruntowych. W tego typu warunkach świetnie sprawdzą się oferowane przez nas masy polimerowo-bitumiczne, zwane inaczej masami KMB. Są one aplikowane w sposób natryskowy, co usprawnia przebieg prac i pozwala na niezwykle precyzyjne zabezpieczenie powierzchni. Wyróżniamy masy jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe, które różnią się między sobą parametrami oraz czasem schnięcia. Grubowarstwowe masy KMB są bezzapachowa i bezrozpuszczalnikowe co sprawia, że ich aplikacja jest niezwykle komfortowa. Dodatkowo są odporne na wszelka wilgoć i wysoce elastyczne.

Recent Posts