Co na dach?
Każda osoba, która jest na etapie wyboru pokrycia dachowego, staje przed dylematem – co na dach domu? Obecnie do wyboru jest wiele rozwiązań, m.in. tradycyjna dachówka, dachówki ceramiczne, blachodachówka, folia PCV, papa, pokrycie bitumiczne, a także innowacyjne bezspoinowe pokrycia dachowe. Niestety, często decydujemy się po prostu na najtańszy wariant w obawie przed wysokimi kosztami. W efekcie dach przecieka, wymaga renowacji, uszczelnienia i to w krótkim okresie. Zastanawiając się nad tym, co na dach będzie najlepszym wyborem, trzeba uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim liczy się kształt dachu – czy jest to dach płaski, czy spadzisty, prosty czy bardziej skomplikowany. Znaczenie ma także konstrukcja więźby – delikatna, solidna. W zasadzie na etapie projektowania domu mamy nieograniczone możliwości. Projekt dopasowujemy do rodzaju materiału, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Nieco inaczej jest w przypadku renowacji starego pokrycia dachowego. Przeprowadzając remont dachu, możliwości są ograniczone przez warunki konstrukcyjne.
Spis treści:
- Co na dach?
- Co na dach domu?
- Co na dach przemysłowy?
- Co zamiast papy na dach płaski?
Z wpisu dowiesz się, jakie pokrycie dachowe wybrać, aby dach nie przeciekał i był w doskonałej kondycji przez długie lata.
Co na dach?
Pokrycia dachowe muszą być odporne na działanie wielu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wybierając pokrycia niskiej jakości, trzeba liczyć się z faktem, iż szybko będą niszczeć i ulegać degradacji. Niezbędna jest wówczas ich okresowa regeneracja. Nie czekamy do momentu, aż dach zacznie przeciekać! Straty mogą być na tyle duże, że w niektórych przypadkach niezbędna będzie wymiana całego poszycia, a nawet konstrukcji dachu.
Obecnie sporą popularnością cieszą się membrany PCV, EPDM lub papy termozgrzewalne. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to najskuteczniejsze rozwiązanie. Niestety, materiały te są sprzedawane w rolkach, zatem ułożenie go w taki sposób, aby nie narazić się na powstawanie szczelin, wiąże się z ogromnym ryzykiem. Ryzyko jest tym większe, im bardziej skomplikowany jest kształt samego podłoża. Czy istnieje skuteczniejsze, bardziej trwałe rozwiązanie?
Co na dach domu?
Do najnowocześniejszych, trwałych, bezawaryjnych pokryć można zaliczyć bezspoinowe pokrycia dachowe, czyli płynne membrany hydroizolacyjne. Zostały one opracowane do wykonywania bezszwowych napraw przeciekających pokryć dachowych bądź do renowacji dachów. Ich trwałość wynosi ponad 20 lat! Co istotne, membrany tworzą elastyczną, bezszwową powłokę, która z niezwykłą precyzją uszczelnia spękania, szpary między arkuszami blachy, papy czy innego materiału. W efekcie powstaje mocna, jednolita powłoka ochronna bez żadnych łączeń! Bezspoinowe pokrycia dachowe cechują się dodatkowo wysoką paroprzepuszczalnością.
Dlaczego jeszcze płynne membrany hydroizolacyjne to doskonały wybór na dach? Ich atutem jest świetna adhezja, czyli przyleganie powłoki. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie elastycznej, trwałej membrany, która doskonale przylega na całej swojej powierzchni do każdego typu podłoża. To uniwersalna powłoka hydroizolacyjna, którą aplikuje się w stanie płynnym. Dzięki temu szczelnie zostają wypełnione wszelkie – nawet trudno dostępne – miejsca. Plusem jest dodatkowo gwarancja zabezpieczenia powierzchni dachu przed migracją wody w głąb konstrukcji. Wybierając pokrycia dachowe, warto rozważyć zastosowanie płynnych membran.
Co na dach przemysłowy?
Płynne membrany dachowe sprawdzą się również w przypadku dachów przemysłowych. Aplikuje się je metodą bezpowietrznego natrysku hydrodynamicznego. Co istotne, nie ma konieczności zrywania starego pokrycia dachowego. W efekcie przekłada się to na niższe koszty inwestycji. Osoby, które rezygnują z płynnych membran w obawie o wysokie koszty, popełniają błąd. Bezszwowe powłoki dachowe cieszą bezawaryjnością przez długie lata, zatem inwestycja jest wysoce opłacalna. Membrany są niezwykle lekkie, więc nie obciążają konstrukcji dachu. Pokrycie dachu jest odpowiednio zabezpieczone nawet do 25 lat.
Co zamiast papy na dach płaski?
Płynne membrany zostały opracowane w taki sposób, aby możliwe było wykonywanie bezspoinowych napraw przeciekających pokryć dachowych bądź ich renowacji. Z powodzeniem można je stosować na dachy płaskie, zabezpieczając tego typu pokrycia dachowe. Wykazują one wysoką przyczepność do praktycznie każdego rodzaju podłoża. To dlatego mają szerokie zastosowanie w przypadku hydroizolacji dachów z papy, powłok bitumicznych, płyt azbestowych, betonu, powłok akrylowych, dachówki cementowej, dachówki ceramicznej, blachy, membrany PVC, EPDM, płyt EPS i XPS, zamknięto-komórkowych pianek PUR, powierzchni drewnianych, szklanych czy metalowych. Poszukując najdoskonalszych alternatyw dla rozmaitych pokryć dachowych, warto sprawdzić bezszwowe powłoki.