Remont dachu krytego membraną PCV – jaki środek będzie najlepszy do renowacji?
Mogłoby wydawać się, że koszt poniesiony na budowę naszego domu to koszt jednorazowy i w przyszłości nie będziemy musieli ponosić żadnych innych wydatków. Niestety tak nie jest. Dom to przysłowiowa „studnia bez dna”. Z czasem będzie wymagał okresowych napraw i konserwacji. Jeśli o nie zadbamy, będzie nam służyć na długie lata.
Niektóre naprawy możemy przeprowadzić na własną rękę, inne będą wymagały pomocy fachowców. Ważne, żeby w porę zareagować, aby drobne usterki kumulując się, nie doprowadziły do większej awarii, a co za tym idzie do większych kosztów ich naprawy. Są sprawy niecierpiące zwłoki, do takich należy remont czy konserwacja dachu. Wtedy trzeba działać natychmiast.
To szczególnie kłopotliwe, gdy pokrycie dachu membraną PCV, którą ktoś kiedyś nam polecił, zaczyna przeciekać. Faktem jest, że sprawdzała się przez wiele lat, ale później było coraz gorzej i w końcu trzeba zacząć myśleć o jej naprawie lub jej całkowitej wymianie. To drugie wiąże się z bardzo dużymi kosztami zarówno pod kątem zakupu materiału, jak i robocizny.
Ażeby zapewnić istniejącej membranie trwałą szczelność, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Takim trwałym i skutecznym rozwiązaniem będzie na pewno użycie stosowanej przez firmę Kędziora Hydroizolacje płynnej membrany poliuretanowej lub polimerowej, którą aplikuje się na starą membranę PVC metodą natrysku hydrodynamicznego.
Płynna membrana w sposób trwały łączy się ze starą membraną, tworząc silną jednorodną bezspoinową powłokę, odporną na promieniowanie UV oraz stojącą wodę. Membrana może być w kolorze białym, co dodatkowo zwiększa jej walory pod względem refleksyjności (odbicie promieni słonecznych powyżej 82%).
Membrana dachowa PVC – wszystko, co trzeba wiedzieć
Membrany PVC bardzo dobrze się sprawują, jednak z czasem rodzą się problemy. Dach zaczyna przeciekać i wymaga natychmiastowej reakcji. PVC to inaczej polichlorek winylu. Jest powszechnie znanym związkiem, gdyż występuje w wielu różnych produktach.
Praktycznie nie ma branży, która nie korzystałaby z właściwości polichlorku winylu. Membrany dachowe PCV/PVC (oba te zapisy są poprawne) nie są powszechnie stosowane. W przypadku pokryć dachowych większą popularnością cieszą się papy termozgrzewalne, blachodachówki czy klasyczne dachówki. Jednak membrany PCV oferowane są już od jakiegoś czasu i znajdują swoich zwolenników.
Membrany PCV mają wiele zalet. Przede wszystkim są stosunkowo trwałe, odporne na chemikalia i ogień. Dodatkowym atutem jest fakt, że są one wodoszczelne. Wybierając biały kolor membrany PVC, można dodatkowo mieć pewność, że pomieszczenia nie będą przesadnie się nagrzewać. W przypadku czerni działa to w drugą stronę i podczas upałów we wnętrzach może panować skwar. Membrana PCV ma też niestety kilka wad, przez które wiele osób zaczyna szukać lepszych alternatyw. Podstawową wadą jest fakt, że produkowane są w rolkach i tak jak papy należy je zgrzewać, co wprowadza czynnik domniemanej nieszczelności na łączeniach i stykach.
Membrany PCV przede wszystkim są dość kosztowne. Wysoką cenę ma sam materiał, ale i koszty robocizny nie należą do najtańszych. Minusem jest również to, że membrana pęka przy niskiej temperaturze, dlatego trwałość nie będzie niestety długoletnia. Nasz klimat bywa zmienny. Niekiedy zimy są ciepłe, innym razem mróz daje się we znaki. Dach z PCV jest wystawiony na zmienne warunki atmosferyczne i – niestety – nie ze wszystkimi sobie poradzi. Utrudnieniem jest także to, że przed wymianą pokrycia dachowego istnieje konieczność zainstalowania płyt izolacyjnych. Wszystko to sprawia, że szukamy innych rozwiązań.
Płynne membrany dachowe – trwałość na lata…
Świetną alternatywą, która zyskuje na popularności, są płynne membrany dachowe. Choć nie jest to jeszcze sposób stosowany powszechnie, warto przyjrzeć mu się bliżej. Posiada on szereg zalet, dzięki którym dach zachowuje doskonałą kondycję przez lata. Płynne membrany dachowe są powszechnie stosowane na całym świecie. Wykorzystuje się je nawet w tych krajach, gdzie warunki atmosferyczne bywają ekstremalne. Wymiana pokrycia dachowego wiąże się z wieloma czasochłonnymi etapami. Należy najpierw zerwać i utylizować stare pokrycie, a dopiero później kładzie się nowe.
W przypadku płynnych membran dachowych problem ten znika. Nie ma konieczności usuwania zniszczonego pokrycia. Nakładanie nowej warstwy jest szybkie i mniej uciążliwe niż wtedy, gdy wybiera się inne pokrycia. Dach skutecznie jest chroniony przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Niestraszne są niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, napór stojącej wody. Gwarancja wynosi nawet do 25 lat.
Dodatkowym plusem płynnych membran dachowych jest nowatorski sposób aplikacji. To gwarancja, że na powłokach nie będą pojawiać się szwy czy pęknięcia. Sam rodzaj dachu, na którym będzie nakładana membrana, nie ma znaczenia. Płynne membrany można stosować na dachach płaskich i pochyłych. Gwarantują przyczepność do niemal każdego rodzaju podłoża.
Płynne membrany dachowe są lepszym rozwiązaniem niż pokrycie z PCV, przewyższają je swą niekwestionowaną skutecznością i okresem gwarancji. Trzeba jednak pamiętać, że aby dach cieszył trwałością przez lata, zadanie należy powierzyć profesjonalistom. Wiedza i doświadczenie w aplikowaniu płynnej membrany to gwarancja solidnego, trwałego pokrycia na długi czas.
Firma Kędziora Hydroizolacje specjalizuje się w aplikacji trwałych i skutecznych systemów bezspoinowych membran dachowych takich, jak:
- płynne membrany poliuretanowe WHITECHEM PU450®, FLASH 250®
czy HYPERDESMO® , - płynna membrana polimerowa WHITECHEM AQUAPROOF®,
- płynna membrana akrylowa WHITECHEM AC 600® ,
- a także guma w płynie CANADA RUBBER® Silver Roof.
Pracujemy tylko na sprawdzonych produktach i systemach wiodących producentów z kraju i ze świata. Oferowane przez nas bezspoinowe systemy hydroizolacji dachów mają bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny.