Mycie i uszczelnianie dachu z blachy przed zimą

 In Blog

Stan oraz jakość wykonania dachu blaszanego, najlepiej weryfikują warunki atmosferyczne. W okresie jesienno-zimowym są one szczególnie intensywne i gwałtowne, dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o idealny stan pokrycia dachowego. Dach budynku, narażony jest na intensywne oddziaływanie wody opadowej oraz zalegające na jego płaszczyźnie warstwy śniegu. Wszelkie nieszczelności powstałe na przestrzeni czasu, z pewnością ujawnią się właśnie na przełomie jesieni i zimy. Zawilgocone poddasze domu, wykwity na ścianach i unosząca się w powietrzu wilgoć, to z pewnością skutki jakich chcielibyśmy uniknąć. Przyczyn powstawania nieszczelności może być wiele – od błędnego montażu pokrycia, po uszkodzenia mechaniczne spowodowane rosnącą w pobliżu roślinnością. Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Zagrożenia wynikające z nieszczelności blaszanego dachu
  • Mycie dachu z blachy przed zimą
  • Płynna membrana – uszczelnianie dachu z blachy przed zimą

We wpisie dowiesz się, jakie zagrożenia wynikają z nieszczelności blaszanego dachu, jak i kiedy powinno się wykonać czyszczenie dachu z blachy, oraz jak za pomocą hydronylonu, skutecznie uszczelnić dach.

Zagrożenia wynikające z nieszczelności blaszanego dachu

W przypadku posiadaczy blaszanego dachu, do rutynowych czynności powinno należeć systematyczne sprawdzanie stanu pokrycia. Nieszczelne pokrycie może prowadzić do zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych dachu, co w konsekwencji może prowadzić do jego osłabienia. Negatywnym efektem działania wody są pękające tynki, cegły i pojawiające się na ścianach mokre wykwity, których trudno się pozbyć. Nieszczelności często pojawiają się w miejscach newralgicznych, takich jak okna dachowe lub mocowanie komina, dlatego warto w pierwszej kolejności skontrolować te elementy. Nieszczelny dach to zagrożenie nie tylko dla konstrukcji budynku, ale także dla zdrowia jego mieszkańców. Długotrwała wilgoć, niska temperatura i brak odpowiedniej wentylacji, sprzyjają rozwojowi grzybów i drobnoustrojów w miejscach przeciekania. Nieprzyjemny zapach stęchlizny może wnikać w meble, firany, dywany i ubrania domowników i powodować groźne reakcje alergiczne.

Mycie dachu z blachy przed zimą

Większość usterek zaczyna się od niegroźnych na pierwszy rzut oka ubytków i niedopatrzeń. Aby skutecznie naprawić pokrycie dachu, należy poddać je dokładnemu czyszczeniu. Wszelkie obecne na dachu naloty i porosty w postaci mchu, mogą powodować późniejsze uszkodzenie i przeciekanie pokrywy dachowej. W tym celu warto zatrudnić profesjonalistów, którzy przeprowadzą usługę mycia dachu w sposób rzetelny i sprawny. Przed malowaniem dachu należy pozbyć się wszelkich pyłów i kurzu, oraz luźnych elementów blachy powstałych podczas korodowania materiału. Największym wrogiem blaszanego dachu jest rdza. Jeżeli na dachu pojawiły się miejsca korozji, należy je oczyścić w sposób mechaniczny i zabezpieczyć przed dalszym postępowaniem korozji. Całą powierzchnię dachu najlepiej wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej oraz bezpośrednio po myciu – odtłuścić całą powierzchnię. Dokładne przeprowadzenie tego procesu wpływa na trwałość i przyczepność hydronylonu, rozprowadzanego na płaszczyznę dachu.

Płynna membrana – uszczelnianie dachu z blachy przed zimą

Aby skutecznie zabezpieczyć dach przed okresem zimowym, warto zastosować płynną membranę dachową. To bezpieczny dla środowiska produkt, w płynnej formie, który jest aplikowany na powierzchnię dachu za pomocą pędzla, wałka lub w sposób natryskowy. Ze względu na płynną formę membrany dachowej, hydronylon jest w stanie dotrzeć do każdej najdrobniejszej nieszczelności, niezależnie od jej umiejscowienia. Umożliwia dokładne zabezpieczenie połączeń dachu, okien połaciowych lub komina, bez ryzyka odnawia się nieszczelności. Hydronylon tworzy elastyczną membranę na powierzchni dachu, która jest odporna na czynniki zewnętrzne i całkowicie wodoodporna. Cechuje się wysoką przyczepnością do powierzchni wykonanych z blachy i skutecznie zabezpiecza ich powierzchnię na kolejne lata. Gwałtowne opady, nawałnice lub zalegający na dachu zamarznięty śnieg, nie będą stanowiły zagrożenia dla pokrywy dachowej.

Recent Posts