Kiedy wykonać malowanie natryskowe dachu?
Malowanie natryskowe dachu, to jedna z najpopularniejszych praktykowanych czynności zabezpieczających dach. Profesjonalnie wykonane malowanie dachu, gwarantuje przedłużenie jego żywotności na lata i nadaje nowy wygląd budynku. Wykonane łącznie z malowaniem elewacji budynku, sprawia, że inwestycja będzie perfekcyjnie zabezpieczona przed przeciekaniem i będzie wyglądała jak nowa. Kiedy najlepiej wykonać malowanie natryskowe dachu? Jakie są jego zalety? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Do jakich typów pokryć dachowych?
- Na czym polega natryskowe malowanie dachu?
- Kiedy wykonać malowanie natryskowe dachu?
- Zalety malowania natryskowego dachu
We wpisie dowiesz się, jakie typy pokryć dachowych mogą być poddane malowaniu natryskowemu. Wyjaśnimy także, na czym polega malowanie dachu, jakie są jego zalety oraz kiedy najlepiej wykonać malowanie.
Do jakich typów pokryć dachowych?
Wybierając sposób zabezpieczenia i odświeżenia dachu, zastanawiasz się zapewne, czy malowanie natryskowe nadaje się dla twojego typu pokrywy dachowej. Malowanie natryskowe można zastosować na różnych typach materiałów. Do pokryć dachowych, które nadają się do malowania natryskowego zaliczamy:
- Dachówkę betonową – malowanie dachówki betonowej, ma na celu nadanie jej nowego koloru lub przywrócenie starego, zabezpieczenie jej przed przeciekaniem oraz poprawę stanu technicznego pokrywy. Dachówka betonowa bardzo łatwo chłonie farbę, jest więc niezwykle podatna na malowanie natryskowe.
- Dachówkę ceramiczną – pękanie dachówek ceramicznych i wciąganie przez nie wody, to częsty scenariusz. Aby temu zapobiec, stosuje się zabezpieczenie płynną membraną. Należy pamiętać, aby przed malowaniem uzupełnić ubytki w dachówkach i pozbyć się luźnych elementów.
- Dach z blachy – największym wrogiem dachu z blachy, są zarysowania i rdza. Rdzewienie dachu najczęściej prowadzi do jego przeciekania, a w związku z tym do rozwoju grzybów i pleśni wewnątrz budynku. Malowanie natryskowe idealnie zabezpieczy dach przed korozją i uszczelni wszystkie powstałe z upływem lat nieszczelności.
- Dach z papy i gontu – to popularny typ dachu, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Pokryty płynną membraną podczas malowania, będzie idealnie zabezpieczony przed przeciekaniem i nagrzewaniem. Membrana ze względu na swój charakter, będzie pracowała razem z dachem, nie dopuszczając do powstawania nieszczelności.
Na czym polega natryskowe malowanie dachu?
Malowanie odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich to przygotowanie powłoki do malowania, polegający na usunięciu luźnych elementów i pyłów, usunięciu porostów, odtłuszczeniu i wyschnięciu powierzchni. Następnie nakłada się warstwę gruntu, który powoduje lepsze trzymanie warstw farby. Grunt oraz farba muszą być dobrane odpowiednio do materiału, z jakiego jest wykonana pokrywa dachowa. Malowanie może odbywać się za pomocą pędzla, wałka lub z użyciem agregatu. Metodę dopasowuje się do powierzchni dachu oraz warunków pracy. Dach zabezpiecza się przed rozwojem porostów oraz przed postępującą korozją. Następnie nakłada się 2-3 warstwy farby nawierzchniowej i czeka na jej dokładne wyschnięcie.
Kiedy wykonać malowanie natryskowe dachu?
Malowanie natryskowe najlepiej wykonać w okresie wiosennym lub letnim. Dodatnie temperatury przyspieszają wysychanie warstw, choć istotne jest, aby malowana powierzchnia nie znajdowała się w pełnym słońcu i pod stałym działaniem wysokiej temperatury. Nigdy nie wykonujemy malowania dachu podczas opadów. Należy unikać wietrznych dni, ponieważ podmuchy mogą przywiewać niechciane pyły, odpady i kurz, które przykleją się po świeżej warstwy powłoki. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić, pomiędzy 8-25 stopni Celsjusza.
Zalety malowania natryskowego dachu
Malowanie natryskowe dachu niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
- ograniczenie zużycia farby, dzięki precyzyjnej aplikacji natryskowej
- ekologiczność rozwiązania
- uszczelnienie pokrywy dachowej przed przeciekaniem i w konsekwencji rozwojem grzybów i pleśni
- zabezpieczenie dachu przed rozwojem porostów
- odświeżenie wyglądu budynku i nadanie mu nowego charakteru
- zmniejszenie temperatury wewnątrz budynku
- ekonomiczność i niskie koszty wykonania