Uszczelnianie balkonu i tarasu – kiedy wykonać?

 In Blog

Przydomowy balkon lub taras, to cieszące się popularnością miejsca do spędzania wolnego czasu – szczególnie w okresie letnim. Przeciekający taras lub balkon, może być przyczyną powstawania zacieków lub utrzymywania się wilgoci i pleśni, w pomieszczeniach z nimi sąsiadującymi. Są to elementy budynku szczególnie narażone na zmienne i ciężkie warunki atmosferyczne, tj. promieniowanie słoneczne, kwaśne deszcze czy stała wilgotność powietrza. Ważne jest aby w odpowiednim momencie wykonać uszczelnianie balkonu. Jak i kiedy wykonać uszczelnianie tarasu i balkonu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Przyczyny przeciekania tarasu lub balkonu
  • Uszczelnianie – kiedy wykonać?
  • Hydroizolacja balkonu lub tarasu
  • Etapy uszczelniania balkonu lub tarasu
  • Efekty uszczelniania balkonu i tarasu

We wpisie przeczytasz jakie są przyczyny przeciekania tarasu lub balkonu oraz kiedy wykonać ich uszczelnianie. Dowiesz się jak przebiega hydroizolacja balkonu i jakie są jej najkorzystniejsze efekty.

Przyczyny przeciekania tarasu lub balkonu

Przyczyn przeciekania balkonu lub tarasu, należy przede wszystkim upatrywać w długoletnim działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Skrajne temperatury, mrozy, naprzemiennie z silnym nagrzaniem podłożą, mogą prowadzić do pęknięć i obluzowania się okładziny balkonu. Stałe promieniowanie UV na powierzchnię skutkuje wystąpieniem przebarwień, wykwitów lub odprysków. Liczne pęknięcia i odpryski prowadzą zaś do przeciekania podłoża. Przyczyną nieszczelności może być także wada konstrukcyjna lub błędy wykonawcze.

Hydroizolacja balkonu lub tarasu 

Stosowanym kiedyś systemem uszczelniania tarasów i balkonów, była pracochłonna i kosztowna metoda uszczelniania, wiążąca się z całkowitą wymianą powierzchni. Polegała ona na zdarciu uszkodzonej posadzki, nałożeniu nowej warstwy izolującej oraz ponownym położeniu płytek. Czasami stosowano system kładzenia nowych płytek na stare – co jest niebezpieczne, ponieważ nowa warstwa ceramicznych płytek, znacznie obciąża konstrukcję balkonu. Dużo lepszym sposobem jest nawierzchniowe uszczelnianie, istniejącej już posadzki. Tańsze i prostsze rozwiązanie polega na wypełnieniu ubytków w nawierzchni, a następnie zastosowanie uszczelniającej płynnej membrany. Dociera ona precyzyjnie w nawet najmniejsze pęknięcie powierzchni, powodując jej zabezpieczenie przed przeciekaniem.

Etapy uszczelniania balkonu lub tarasu

Pierwszym i niezbędnym etapem jest przygotowanie powierzchni. Należy ją wyszlifować, pozbyć się luźnych elementów, pyłu i zanieczyszczeń pochodzenia organicznego, jak mchy i porosty. Nawierzchnię można poddać myciu za pomocą myjki ciśnieniowej. Z pewnością usprawni to pracę. Na suchą i odtłuszczoną powierzchnię, aplikuje się włókninę wzmacniającą. Powoduje ona trwalsze połączenie płynnej membrany, w nierozerwalną całość. W miejscach łączenia włókniny zostawiamy 5 centymetrów zapasu. Należy zlikwidować wszystkie nierówności siatki i przejść do aplikacji płynnej membrany. Aplikacja odbywa się za pomocą wałka, pędzla lub natryskowo. Czekamy na dokładne wyschnięcie każdej powłoki. Skutecznie wykonana izolacja wypełni rysy, przetarcia i zabezpiecza podłoże przed wilgocią, rozwojem grzybów i pleśni i zapewni ochronę na lata.

Uszczelnianie – kiedy wykonać?

Hydroizolację balkonu i tarasu najlepiej wykonać w okresie letnim lub wiosennym, kiedy częściej występują dodatnie temperatury powietrza. Powinna się ona plasować na poziomie 20 stopni Celsjusza. Skutecznie przyspieszy to wysychanie warstw hydronylonu, zaaplikowanego na powierzchnię. Należy także unikać wietrznej pogody, aby elementy organiczne oraz pył, nie przyklejały się do świeżej warstwy emulsji. 

Efekty uszczelniania balkonu i tarasu

Aby efekty uszczelniania balkonu i tarasu były jak najbardziej efektywne, należy zlecić jej wykonanie profesjonalnej ekipie. Pomoże ona w doborze odpowiedniego produktu i gwarantuje szybkie i poprawne wykonanie uszczelnienia. Profesjonalnie wykonana usługa uszczelnienia powierzchni balkonu lub tarasu, powinna cechować się:

  • bezproblemowym nałożeniem na każdy rodzaj materiału tj. płytki, gres, beton czy papa
  • długoletnią ochroną powierzchni
  • trwałym uszczelnieniem
  • utworzeniem elastycznej membrany pracującej wraz z materiałem
  • bezspoinowym charakterem membrany
  • długotrwałą odpornością działanie na promieniowania UV, kwaśnych deszczów, gradu i śniegu
  • odporną na uszkodzenia mechaniczne powłoką
Recent Posts