Hydroizolacja – jak wykonać?
Hydroizolacja jest niezwykle ważnym elementem budownictwa. Możemy ją spotkać na kilku istotnych etapach. Hydroizolacja występuje w przypadku wykonywania fundamentów – chroni żelbetowy fundament przed wodą. Ponadto, należy ją wykonać na tarasie narażonym na działanie wody, dachu skośnego, dachu płaskiego, a także w trakcie wykańczania domu, np. w łazience.
Wykonanie hydroizolacji
Hydroizolacja jest ogromnie ważna w przypadku każdego typu inwestycji, dlatego jej wykonaniu powinno poświęcić się maksimum uwagi i staranności. Potrzebne są także specjalistyczne materiały oraz narzędzia. Dobrze wykonana hydroizolacja zabezpieczy w przyszłości budynek oraz jego elementy przed niekorzystnym działaniem wody, np. podciąganiem kapilarnym, które może niszczyć mury i nie tylko.
Współcześnie można korzystać z różnych metod wykonania hydroizolacji. Rynek oferuje coraz to nowsze metody i preparaty, których zadaniem jest skuteczna i długowieczna ochrona elementów architektury, jak i całych inwestycji.
Wykonanie hydroizolacji może odbywać się z pomocą materiałów bitumicznych (emulsje, roztwory, lepiki asfaltowe, masy asfaltowe, papy), materiałów mineralnych (mikrozapraw oraz netonitów) czy tworzyw sztucznych (membran, folii, polimerowych dyspersyjnych mas uszczelniających, powłok żywicznych i folii w płynie).
Powyżej wymienione materiały, z których wykonywana jest hydroizolacja, można podzielić na:
Materiały rolowe – membrany, folie, papy,
Materiały bezszwowe (masy KMB, mikrozaprawy, folie w płynie, izolacje natryskowe od kedziorahydroizolacje.pl).
Wykonanie hydroizolacji na tarasie
Taras nad parterem często wygląda okazale i świetnie sprawdza się, jako miejsce spędzania ciepłego popołudnia czy wieczorów, podczas których można obserwować gwiazdy na niebie. Jednak jest to także bardzo trudne miejsce do ochrony przed szkodliwym działaniem wody.
W przypadku tarasu ważną role odgrywa powierzchnia. Im jest ona większa, tym większa powinna być elastyczność wykorzystanego do hydroizolacji materiału. Jest to istotne podczas łączenia konkretnej hydroizolacji z powierzchnią poziomą. Ponadto, wykonując taras nad pomieszczeniem, warto pokusić się o spadek, który sprawi, że woda nie będzie stać biernie na powierzchni i niszczyć wykończenie. Taras zazwyczaj posiada wiele newralgicznych miejsc, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia, by woda nie miała prawa dostępu do konstrukcji.
Rewelacyjnym sposobem na zabezpieczenie tarasu przed negatywnym działaniem wody są trwałe i skuteczne hydroizolacje natryskowe, jakie oferuje firma kedzioryhydroizolacje.pl. W ofercie zespołu Kędziora Hydroizolacje znajdziemy izolacje fundamentów, a także fantastyczne płynne membrany, które doskonale sprawdzają się jako hydroizolacja dachów.
Izolacja dachu z papy
Izolację dachu płaskiego najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem papy, choć nie jest to jedyny dostępny materiał. Dwie warstwy papy termozgrzewalnej to jedno z łatwiejszych rozwiązań. Po jakimś czasie ta metoda staje się jednak nieskuteczna, gdyż nawet w bardzo drobne połączenia może dostać się woda.
Kędziora Hydroizolacje oferuje izolację płynną dachową, którą można nakładać bezpośrednio na istniejącą na dachu papę. Skutkuje to zalepieniem ewentualnych dziur i tworzy nieprzepuszczalną powłokę chroniącą całe budynek.
Izolacja dachu z blachy trapezowej
Izolacja dachu z blachy trapezowej to niełatwe zadanie. Ten rodzaj wykończenia nie cechuje się zbyt dobrymi możliwościami izolacji akustycznej, termicznej i przeciwwodnej. Z tego względu bardzo często w przypadku dachu pokrytego blachą trapezową stosuje się dodatkowe warstwy w postaci wełny mineralnej lub skalnej, jako termoizolacja oraz izolacja akustyczna i poszycie z folii paroprzepuszczalnej, jako hydroizolacja. Jako hydroizolację można wykorzystać także nowoczesne rozwiązanie w stylu płynnych membran dachowych, które doskonale spisują się w przypadku dachów skośnych, jak i płaskich.
Wykonanie hydroizolacji – cena
Wykonanie hydroizolacji to bardzo ważne zadanie, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Od niej często zależy trwałość całej inwestycji oraz konieczność renowacji. Jednak poza wykwalifikowaną ekipą budowlaną, która profesjonalnie wykona hydroizolację tarasu, dachu czy fundamentów, potrzebne są również materiały. Decydując się na masę uszczelniającą, trzeba przygotować się na koszty rzędu 22-45 zł/1kg materiału. Na pokrycie 1 m2 potrzebować będziemy ok. 1,5-2 kg masy. Papa podkładowa to nieco inna forma izolacji. Występuje w rolkach, które można zakupić już za kwotę 85-120 zł. Jedna rolka to zazwyczaj aż 20m2 hydroizolacji.
Hydroizolacja dachu płaskiego – cena
Bez wątpienia hydroizolacja dachu płaskiego to bardzo trudne zadanie, wymagające cierpliwości i sporych nakładów finansowych. Wszystko zależy od powierzchni dachu płaskiego, który wymaga izolacji, użytych materiałów oraz firmy, jednak średnia cena za izolację 1m2 to 80-150 zł brutto.