Dach płaski – kiedy zastosować i jak go konserwować?
Dachy płaskie charakteryzują się niskim spadkiem połaci oraz lekkością. Nazywane są także stropodachami, a swoje zastosowanie znajdują w różnym typie budownictwa. W Polsce występują głównie na budynkach takich jak bloki, magazyny wielkopowierzchniowe czy obiekty handlowe. Staję się jednak coraz bardziej popularne także w prywatnych domach jedno- lub wielorodzinnych. Dach płaski – kiedy zastosować i jak go konserwować? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Budowa dachu płaskiego
- Charakterystyka dachu płaskiego
- Kiedy zastosować dach płaski?
- Jak konserwować dach płaski?
We wpisie dowiesz się, jak jest zbudowany i czym charakteryzuje się dach płaski. Przeczytasz także gdzie najlepiej sprawdzi się ten typ dachu oraz w jaki sposób go konserwować.
Budowa dachu płaskiego
Nazwa stropodach pochodzi od podwójnej funkcji pełnionej przez dach płaski – jako strop na najwyższej kondygnacji budynku, oraz zasadniczy dach budynku. Dach płaski jest zbudowany w wielu warstw, gdzie pierwszą z nich jest warstwa konstrukcyjna, którą stanowi strop lub nośny element dachu. Kolejną warstwą jest paroizolacja, na której znajduje się termoizolacja złożona z wełny mineralnej lub celulozy. W dachu płaskim wentylowanym, kolejną warstwą jest pusta przestrzeń służąca do odpowietrzania lub wentylowana – najczęściej występująca w budynkach mieszkalnych. Kolejną warstwą jest warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe, na której umieszcza się ostatnia powłoka – czyli pokrywa dachowa. Pokrywę dachową dachu płaskiego stanowi najczęściej papa bitumiczna lub modyfikowana, płynna membrana dachowa lub membrana PCV.
Charakterystyka dachu płaskiego
Dachy płaskie dają większą swobodę projektowania kształtu budynku, niż jest to możliwe w przypadku dachów spadzistych. Pozwalają także na lepsze zagospodarowanie powierzchni dachu, umożliwiając montaż np. dachu odwróconego – czyli umożliwiającego uprawę roślin. Jeśli działka na której znajduje się inwestycja cechuje się niewielkim obszarem możliwość zagospodarowania przestrzeni dachu jest niezwykle cenna. Konstrukcja dachu płaskiego uniemożliwia szybkie odprowadzanie wody z powierzchni dachu, więc wskazana jest duża dokładność podczas wykonywania hydroizolacji tego typu dachu. Spadek dachu płaskiego wynosi pomiędzy 3-11 stopni i może być skierowany do wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Im mniejszy został zastosowany spadek dachu, tym lepszą izolację przed wilgocią i przeciekaniem należy zastosować. Dach należy wyposażyć w skuteczny system odprowadzania wody opadowej. Stropodachy są w mniejszym stopniu narażone na działanie silnych wichur.
Kiedy zastosować dach płaski?
Dachy płaskie są najczęściej stosowane w przypadku zwieńczenia budynków wielkopowierzchniowych takich jak magazyny, hale produkcyjne, czy budynki handlowo-usługowe. Bardzo często używa się ich do wykończenia bloków lub apartamentów mieszkalnych. Coraz częściej zostają zastosowane w nowoczesnych projektach domów jedno- lub wielorodzinnych. Pozwalają na dodatkowe wykorzystanie powierzchni dachu i urządzenie na nim ogrodu lub tarasu wypoczynkowego. Nadaje to budynkowi nowoczesny i ekologiczny charakter. Nowoczesne technologie uszczelniania dachów, płaskich pozwalają uzyskać odporne na wilgoć i przeciekanie stropodachy. Dach płaski, można także wykorzystać do montażu paneli słonecznych.
Jak konserwować dach płaski?
Dach wykonany z papy termozgrzewalnej oraz blachy, można z powodzeniem uszczelniać za pomocą płynnej membrany. Papa to popularny typ pokrycia dachu płaskiego, ponieważ wyróżnia się długą żywotnością oraz ekonomicznością. Dach blaszany to także często stosowana pokrywa dachowa budynków wielkopowierzchniowych, ze względu na stosunkową lekkość i odporność materiału. Wszelkie nieszczelności powstałe na przestrzeni lat użytkowania budynku skutecznie zabezpieczy płynna, elastyczna membrana która dociera do każdego nawet najtrudniej dostępnego miejsca na dachu. Powstała powłoka jest bezszwowa i cechuje się doskonałą przyczepnością do podłoża. Płynna membrana zabezpiecza powierzchnię dachu przed szkodliwym promieniowaniem UV, oraz zapobiega nagrzewaniu się pokrywy dachowej w gorące dni. To idealne rozwiązanie na konserwację dachu płaskiego, które zapewni jego sprawne funkcjonowanie przez kolejne lata użytkowania.