Jak umyć dach z blachodachówki?

 In Blog

Dach wykonany z popularnej blachodachówki cechuje się trwałością, jednak jak każdy materiał z upływem czasu ulega erozji. Aby skutecznie ją zatrzymać i przywrócić blachodachówce pierwotny wygląd i niezawodne funkcjonowanie, warto przeprowadzić profesjonalne mycie ciśnieniowe dachu. Zabezpieczy ono pokrycie dachowe na kolejne lata i nada budynkowi świeży wygląd. Jakie są przyczyny i skutki zabrudzenia blachodachówki? Jak umyć dach z blachodachówki? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Przyczyny i skutki zabrudzenia blachodachówki
  • Jak wygląda czyszczenie blachodachówki?

We wpisie dowiesz się jakie są główne przyczyny i skutki zabrudzeń blachodachówki, jak poprawnie myć pokrywę dachową wykonaną z blachy, oraz jak wygląda jej czyszczenie krok po kroku.

Przyczyny i skutki zabrudzenia blachodachówki

Przyczynami niszczenia dachu z blachy są przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne tj. poruszanie się po dachu w twardym obuwiu czy wgniatanie materiału, podczas przeprowadzania różnych prac remontowych. Jeśli w pobliżu budynku rosną wysokie drzewa i krzewy, opadające z nich liście i poruszające się pod wpływem wiatru gałęzie, mogą powodować zarysowania blachy i dostawanie się zanieczyszczeń w powstałe uszkodzenia. Bliskie umiejscowienie drzew, zwiększa ilość gromadzonych się na dachu odpadów pochodzenia organicznego, rozwoju grzybów oraz mchów. Dzikie zwierzęta mogą także przyczynić się do powstawania zarysowań na blaszanym dachu. Skutkiem wymienionych działań jest powstanie największego wroga blachodachówki – rdzy. Proces rdzewienia skutecznie osłabia pokrywę dachową i powoduje duże ubytki w materiale, co może prowadzić do konieczności wymiany całej pokrywy dachowej. Osłabiona warstwa zabezpieczająca blachę łuszczy się także pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto dokładniej przyjrzeć się pokrywie dachowej która znajduje się na północno-wschodniej stronie dachu – narażona jest ona na szybszy rozwój mikroorganizmów.

Jak umyć dach z blachodachówki?

Jeśli zależy nam na długotrwałym zabezpieczeniu blachodachówki, należy zatrudnić profesjonalną ekipę czyszczącą, która przy użyciu nowoczesnych środków i urządzeń myjących, skutecznie i szybko przeprowadzi cały proces czyszczenia dachu. Renowację dachu należy rozpocząć od oczyszczenia powierzchni z luźnych płatów warstwy zabezpieczającej, wszelkich pyłów i suchych zanieczyszczeń. Zagwarantuje to bezpieczną pracę ekipy, oraz skuteczniejsze umycie powierzchni dachu. Używa się do tego specjalnego detergentu, który pomaga w dokładnym spłukaniu mchów i porostów pod ciśnieniem. Należy namierzyć wszystkie ogniska korozji i zabezpieczyć je nową powłoką. Na końcu stosuje się środek impregnujący dach, który przedłuża żywotność blachodachówki na kolejne lata. Aby w pełni odświeżyć wygląd budynku, można wykonać dodatkowe czyszczenie jego fasady. Powinno ono następować po myciu pokrywy dachowej, aby na świeżo wyczyszczonej fasadzie, nie pojawiły się zacieki spływające z dachu. Zaimpregnowana blachodachówka ma właściwości hydrofobowe i odpycha wodę, co w konsekwencji zmniejsza jej nasiąkliwość.

Recent Posts