Czym uszczelnić dach z blachy?

 In Blog

Blaszane dachy są popularne ze względu na szybkość ich montażu i wytrzymałość. Jednym arkuszem blachy można zakryć nawet 9m2 dachu, równie szybko montuje się także blachodachówki modułowe i panelowe. Dodatkowym atutem jest lekkość blachy, co jeszcze bardziej przyspiesza prace montażowe. Lekkość materiału sprawia, że koszta budowy zmniejszają – nie trzeba wiele inwestować w masywną konstrukcję nośną, jak np. w przypadku dachówki ceramicznej. Choć blaszane pokrywy dachowe niosą za sobą wiele korzyści, ulegają z czasem zniszczeniu i rozszczelnieniu. Nieszczelności są dość ciężkie do zlokalizowania, a ich naprawa wymaga czasami wymiany całych modułów. Istnieją jednak alternatywne sposoby uszczelniania dachu – skuteczne i nie wymagające dużych kosztów. Czym uszczelnić dach z blachy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Charakterystyka dachu z blachy
  • Jak pielęgnować dach z blachy?
  • HYPERDESMO od Alchemica Polska – jak działa?

We wpisie dowiesz się, czym charakteryzuje się dach blaszany i jak należy o niego dbać. Przeczytasz także, jak działa nasza jednoskładnikowa płynna membrana poliuretanowa, oraz jakie są główne zalety jej stosowania.

Charakterystyka dachu z blachy

Wyróżniamy dwa główne typy dachów blaszanych: dach z blachy trapezowej oraz z blachodachówki. Blacha trapezowa charakteryzuje się tłoczeniami w kształcie trapezów, których wysokość może być zróżnicowana. Dachy blaszane nie nasiąkają wodą co oznacza, że zachowują stałą wagę w trakcie opadów atmosferycznych. Są niezwykle łatwe do zamontowania co sprawia, że proces zadaszenia budynku jest krótszy. Blacha trapezowa jest także ekonomicznym rozwiązaniem. Blachę trapezową można zastosować już od 5% spadku dachu, gdzie dla porównania – minimalny spadek przy zastosowaniu blachodachówki wynosi 14-16%. Oznacza to, że można ją położyć na dachu o niezwykle małym spadku. Blachodachówka cechuje się większą sztywnością ostatecznego pokrycia dachu i większą estetyką wykonania. Jest dostępna w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu jest częściej wybierana do prywatnych inwestycji. Jest to materiał wytrzymały i trwały podobnie jak blacha trapezowa, jednak dużo lepiej współgra z bryłą budynku.

Jak pielęgnować dach z blachy?

O blachodachówkę narażoną na stałe działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych tj. opady, zanieczyszczenia i promieniowanie UV, należy odpowiednio zadbać. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, powinny należeć systematyczne przeglądy dachu, mycie oraz uszczelnianie. Przeglądy powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku i szczególną uwagę przywiązywać do miejsc, gdzie pojawiły się zadrapania lub wgniecenia. Nie naprawione w odpowiednim czasie, mogą przekształcić się w poważne uszkodzenia i powodować przeciekanie dachu. W zależności od stopnia nachylenia dachu, należy kontrolować gromadzenie się na jego pokrywie różnego rodzaju odpadów i zabrudzeń. Na ich zwiększoną ilość, może negatywnie wpływać znajdująca się w pobliżu roślinność. Domy znajdujące się na terenach o charakterze przemysłowym, są narażone dodatkowo na działanie różnych związków chemicznych, dymu i popiołu. Jeśli zaobserwujemy spore zanieczyszczenia na pokrywie dachowej, najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie ciśnieniowe dachu. Jeśli dach posiada liczne ubytki skutkujące przeciekaniem dachu, należy w trybie pilnym wykonać uszczelnienie dachu za pomocą płynnej membrany – na całą powierzchnię dachu. Miejscowe uszczelnianie jest nieskuteczne i zabezpiecza przeciekające miejsca tymczasowo.

HYPERDESMO od Alchemica Polska – jak działa?

Jest to płynna membrana poliuretanowa, która ulega utwardzeniu pod wpływem występującej w powietrzu wilgoci. Tworzy ona na powierzchni dachu bezszwową powłokę, która jest wysoce elastyczna, a w skrajnych temperaturach pracuje wraz z powierzchnią dachu. Cechuje się ona wysoką przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni, lecz jest szczególnie dedykowana do hydroizolacji dachu blaszanego oraz z papy. Aplikuje się ją za pomocą metody natryskowej, co gwarantuje niezwykłą precyzję oraz szybkość zabiegu uszczelnienia dachu. Dzięki technologii “zimnego dachu” płynna membrana zabezpiecza pokrywę dachową przed nadmiernym nagrzewaniem i obniża koszty użytkowania urządzeń chłodzących. Hydroizolacja dachu za pomocą systemu HYPERDESMO, daje aż 25-letnią gwarancję na wodoszczelność i wytrzymałość mechaniczną pokrywy dachowej.

Recent Posts