Jakie pokrycie dachu wybrać?

 In Blog

Pokrycie dachowe to wisienka na torcie naszego domu. Bez dachu dom jest niekompletny i nie możemy w nim zamieszkać. Często wygląd i rodzaj pokrycia dachu stanowią zwieńczenie ciężkiej pracy przy budowie, dają satysfakcję i przyciągają wzrok. Jakie pokrycie dachu wybrać? Jakie pokrycie wybrać na dach płaski? Pokrycia dachowe blaszane – jakie wybrać?

Spis treści:

  • Jakie pokrycie dachowe wybrać?
  • Jakie pokrycie dachu płaskiego?
  • Pokrycia dachowe blaszane- jakie wybrać?

W tym wpisie przeczytasz o rodzajach pokryć dachowych. Dowiesz się, które pokrycie dachowe warto wybrać do własnego projektu, na jakie pokrycie zdecydować się przy dachu płaskim oraz które z pokryć dachowych blaszanych wybrać.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Pokrycie dachu jest niezaprzeczalnie zwieńczeniem całej budowy domu. Niezależnie od tego, czy wybieramy pokrycie na nowy dom, czy też wymieniamy stare i musimy dokonać wyboru, pokrycie dachowe to sprawa szczególnie ważna. Wśród rodzajów pokryć dachowych wyróżniamy: papę, blachę, membranę EPDM, PCV, lub płynną membranę dachową. Wybierając papę, decydujemy się na rozwiązanie szczególnie ekonomiczne. Współcześnie do wyboru mamy papę tradycyjną bądź termozgrzewalną. Dobrej jakości papa posłuży nam przez wiele lat, nie musimy więc martwić się o szybką wymianę pokrycia. Natomiast pokrycia dachowe z blachy nadają się idealnie do dachów wielkopowierzchniowych. Blacha jest lekka i odporna, a jej montaż nie stanowi problemu. Membrana dachowa charakteryzuje się tym, że „oddycha”. Jest odporna na tarcie oraz stojącą wodę. Przy wyborze pokrycia dachowego należy pamiętać o kilku sprawach: nie oszczędzaj, od pokrycia zależy bezpieczeństwo domowników. Ponadto dobra dachówka to taka, której jakość jest wysoka, no i na koniec sprawdzaj parametry wybieranych materiałów.

Jakie pokrycie dachu płaskiego?

Przy pokryciu dachów płaskich należy pamiętać, że muszą być one szczególnie szczelne. Wymóg ten jest bardzo ważny, ponieważ z płaskiego dachu woda opadowa nie będzie w stanie szybko spływać z powierzchni. Szczelność pokrycia zagwarantują materiały łączone ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy, zapinane na tzw. rąbki stojące. Doskonałym rozwiązaniem do wdrożenia na dach płaski jest membrana dachowa płynna. Posiada doskonałą siłę wiązania i nie przepuszcza stojącej wody, za to wilgoć z mieszkania wypuszczana jest do atmosfery. Jeśli chodzi o blachodachówki, które są niezwykle popularne, to minimalny kąt nachylenia dachu nie powinien być mniejszy niż ok. 9-10 stopni.

Pokrycie dachowe blaszane – jakie wybrać?

Blachodachówka jest to blacha specjalnie wytłaczana tak, żeby wyglądała na dachówkę. Na pierwszy rzut oka jest podobna, różni się jednak tym, iż jest dziesięć razy lżejsza, a co za tym idzie dużo tańsza. Pokrywa się ją wielowarstwowymi powłokami ochronnymi. Jeżeli blachodachówka jest wysoka jakościowo, wytrzyma w dobrym stanie od 20 do 50 lat. Powłoki z tworzywa zwiększają odporność pokrycia na korozję, działanie promieni UV, a także zarysowania i uszkodzenia, powstające w wyniku uderzeń szyszek czy gradu. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularna stała się blachodachówka panelowa w postaci małych arkuszy tzw. Paneli. Nieco droższym wariantem jest blachodachówka z posypką mineralną. Odznacza się ona matowym wyglądem, a także wytłumieniem dźwięku kropki uderzających o dach. W projektach domów nowoczesnych spotkać się możemy z blachą płaską łączoną na rąbek. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, pamiętajmy o wyborze wysokiej jakości materiałów oraz sprawdzonych fachowców.

Recent Posts
membrana-dachowa-cena-ile-to-kosztujeremont-dachu-starego-domu