Jakie szkody może wyrządzić wilgoć wewnątrz budynku? Jak im zapobiec?

 In Blog

Zadbany dom, to nie tylko zjawiskowy ogród, elegancka elewacja czy pomieszczenia zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami. Dokładnie posprzątane powierzchnie, nie wystarczą w utrzymaniu wysokiej higieny wewnątrz domu. Czasami o złym stanie wnętrza budynku, może świadczyć występująca w nim wilgoć oraz nieprzyjemny zapach pleśni unoszący się w powietrzu. Wszelkie nieszczelności dachu, mogą spowodować dostanie się wody do wnętrza budynku, a co za tym idzie – do pojawienia się pleśni i grzybów na ścianach i podłogach. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczną porą, na pojawienie się nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia nalotów. Wilgoć i niskie temperatury, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów i grzybów. Jakie szkody może wyrządzić wilgoć wewnątrz budynku? Jak temu zapobiec?

Spis treści:

  • Przyczyny powstawania wilgoci
  • Usuwanie skutków wilgoci
  • Jak zapobiec szkodom spowodowanym przez wilgoć?
  • Dlaczego płynna membrana?

We wpisie przeczytasz, jakie są główne przyczyny powstawania wilgoci, oraz w jaki sposób można usunąć skutki spowodowane wilgocią. Przeczytasz także, jak zapobiec szkodom spowodowanym przez wilgoć oraz dlaczego warto wybrać płynną membranę?

Przyczyny powstawania wilgoci

Wysoka wilgotność powietrza jest charakterystyczna dla takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka – bezpośredni dostęp do wody oraz czynności higieniczne, generują naturalną wilgoć w tych pomieszczeniach. Wilgoć występująca w powietrzu spowodowana codziennymi czynnościami nie jest niebezpieczna, jednak brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń oraz dochodzące do tego nieszczelności dachu, mogą być groźne w skutkach. Gromadząca się wilgoć na powierzchniach ścian, podłóg czy wewnątrz elementów konstrukcyjnych domu, mogą spowodować rozwój pleśni grzybów, objawiających się nieestetycznym nalotem na ścianach. Materiały konstrukcyjne domu mogą ulec osłabieniu, co jest bardzo niebezpieczne dla stabilności budynku. Dodatkowo występująca wewnątrz domu pleśń, może gromadzić się na różnego rodzaju tkaninach, meblach czy ubraniach domowników i wywoływać groźne reakcje alergiczne.

Usuwanie skutków wilgoci

Wilgoć i jej negatywne skutki wpływają na stan budynku oraz zdrowie lokatorów. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także negatywnie wpływają na wytrzymałość materiałów. Długotrwale występująca wilgoć osłabia konstrukcję budynku, pogarsza izolację termiczną budynku i wpływa na pojawienie się spękań tynku, cegieł i ścian. Wykwity grzybów i pleśni pojawiające się w miejscu nieszczelności, rosną z każdym dniem, coraz bardziej naruszając strukturę ściany. Usuwanie skutków wilgoci jest czynnością trudną i niezwykle kosztowną. Unoszący się w budynku zapach pleśni i wilgoci, jest ciężki do zlikwidowania, nawet jeśli dawno pozbyliśmy się jego źródła. Wszelkie meble, firany i dywany należy poddać gruntownemu praniu i czyszczeniu chemicznemu, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, należy przede wszystkim pozbyć się wszelkich nieszczelności, mających źródło na dachu budynku.

Jak zapobiec szkodom spowodowanym przez wilgoć?

Przede wszystkim należy przeprowadzić oględziny dachu i określić źródło przeciekania. Najczęściej będą to połączenia dachu lub newralgiczne miejsca, takie jak okna dachowe lub połączenie komina z dachem. Powodem może być także uszkodzenie mechaniczne pokrywy dachowej lub rdzewienie dachu. Po określeniu przyczyny występowania wilgoci wewnątrz budynku, należy przejść do oczyszczenia i zabezpieczenia dachu. Aby skutecznie pozbyć się nieszczelności dachu, najlepiej zastosować płynną membranę na całą jego powierzchnię. Jest to szczególnie ważne przed okresem jesienno-zimowym, który obfituje w zmienne warunki pogodowe, silne opady deszczu i śniegu oraz nawałnice. Zalegające na dachu spore ilości wody opadowej oraz zamarzniętego śniegu, mogą potęgować przeciekanie zadaszenia.

Dlaczego płynna membrana?

Bezspoinowe pokrycia dachowe w postaci płynnej membrany, są aplikowane na powierzchnię dachu w sposób natryskowy, co umożliwia dotarcie do najmniejszej nieszczelności pokrycia. Naprawy miejscowe nie dadzą takich efektów jak hydronylon, bowiem pokrycie dachowe w miejscach łatania, dalej będzie miało tendencję do przeciekania. Hydronylon tworzy lekką, elastyczną powłokę, która pracuje razem z powierzchnią dachu, nie dopuszczając do powstawania nowych nieszczelności. Hydronylon cechuje się wytrzymałością, wodoodpornością i trwałością nawet do 25 lat! Płynna membrana zapewnia także świetną cyrkulację powietrza między pokrywą dachu a wnętrzem budynku, nie dopuszczając do gromadzenia się wilgoci w jego wnętrzu.

Recent Posts