Malowanie natryskowe elewacji – kiedy najlepiej wykonać?
Fasada budynku to jego wizytówka i najbardziej widoczny jego element. Warto zadbać o dobry stan elewacji budynku, nie tylko ze względów estetycznych. Konserwacja fasady ma na celu usunięcie narośli i zacieków, które mogą osłabiać strukturę materiału i prowadzić nawet do nieszczelności ścian. Malując elewację swojego domu, można całkowicie odmienić jego wygląd. Najlepszym rozwiązaniem na zniszczoną elewację budynku jest malowanie natryskowe. Kiedy najlepiej wykonać malowanie natryskowe elewacji? Na czym ono dokładnie polega? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Na czym polega malowanie elewacji?
- Kiedy najlepiej wykonać malowanie?
- Malowanie natryskowe elewacji – zalety
- Jak zapobiegać niszczeniu elewacji?
We wpisie przeczytasz na czym polega malowanie elewacji, kiedy najkorzystniej jest je wykonać, jakie są zalety takiego rozwiązania oraz jak zapobiegać na przyszłość niszczeniu elewacji.
Na czym polega malowanie elewacji?
Malowanie elewacji przebiega najkorzystniej, jeżeli zastosujemy metodę natryskowego malowania. Trwały i sprawdzony sprzęt, oraz profesjonalna ekipa, zagwarantują najwyższą jakość wykonanej usługi malowania elewacji. Innowacyjna technologia malowania natryskowego nie tylko przyspiesza pracę, ale pozwala na rzetelne i schludne malowanie. To technika malarska, która wykorzystuje wydajny agregat hydrodynamiczny, wyposażony w pistolet natryskowy. Pierwszym krokiem do malowania elewacji, jest dokładne przygotowanie powierzchni. Należy wyczyścić ją z luźnych elementów, porostów, kurzu i pyłów. Najlepsze rezultaty uzyskamy myjąc ciśnieniowo powierzchnię ścian. Idealnym rozwiązaniem będzie zlecenie mycia wraz z malowaniem jednej ekipie wykonawczej. Ścianę oczyszcza się z glonów i pleśni oraz pokrywa środkiem zapobiegającym ich nawracaniu. Następnie na ścianę nakłada się grunt a następnie farbę elewacyjną. Każda z warstw musi dokładnie wyschnąć, przed nałożeniem kolejnej.
Kiedy najlepiej wykonać malowanie?
Należy unikać wszelkim opadów atmosferycznych typu śnieg, deszcz, grad. Malowanie elewacji najlepiej wykonać w bezwietrzny, ciepły dzień, gdy temperatura wynosi ok. 20 stopni Celsjusza. Brak wiatru zapobiega przyklejaniu się do świeżej warstwy grunty i farby, unoszących się pyłów, kurzu i liści. Ściany należy pomalować zanim zaczną nagrzewać się od słońca.
Malowanie natryskowe elewacji – zalety
Metoda malowania natryskowego elewacji jest jedną z najbardziej niezawodnych i sprawdzonych sposobów odnawiania fasad. Do najważniejszych zalet malowania natryskowego elewacji, możemy zaliczyć:
- odświeżenie wyglądu budynku i nadanie mu nowego charakteru
- zabezpieczenie ścian budynku przed trudnymi warunkami pogodowymi
- zabezpieczenie ścian budynku przed promieniowaniem UV
- obrona ścian przed porostem grzybów i pleśni
- ochrona budynku przed wilgocią i uszczelnienie ścian wodoodporną powłoką
- pokrycie wszelkich zacieków, plam, odbarwień i przetarć poprzedniej powłoki
- wysoka odporność fasady na uszkodzenia mechaniczne
- długotrwałe odnowienie powłoki, która będzie zabezpieczała budynek na kolejne lata
- rozwiązanie ekonomiczne i atrakcyjne cenowo
Jak zapobiegać niszczeniu elewacji?
Aby elewacja domu jak najdłużej pozostała w idealnym stanie, należy systematycznie przeprowadzać jej oględziny i dokonywać na bieżąco ewentualnych napraw powierzchni. Systematyczne mycie fasady, przedłuży żywotność nowej warstwy zabezpieczającej ściany. Wybór koloru przy malowaniu elewacji także nie jest bez znaczenia. Fasada pokryta grubym ziarnem, będzie miała większe tendencje do brudzenia się, niż ta pokryta ziarnem drobniejszym. Istotne jest, aby farba do grubego ziarna fasady, miała stonowany kolor i matowe wykończenie. Ewentualne zabrudzenia pojawiające się z czasem będą mniej widoczne. Istotna jest także kolejność mycia budynku. Jeżeli wykonujesz mycie fasady oraz pokrycia dachowego łącznie (co jest zalecane raz na 2-3 lata), mycie pokrywy dachowej powinno odbywać się jako pierwsze. Zacieki z brudnej pokrywy dachowej spływające bokami, zostaną usunięte w momencie mycia fasady.