Remont dachu – co ile lat?
Przeciekający dach to niewątpliwie zmartwienie. Im szybciej podejmie się właściwe działanie, tym lepiej. W momencie, gdy domownikom zaczyna kapać na głowę, nie można zwlekać. Zanim jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy sprawdzić, jakie są sposoby na remont dachu, aby wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie na długie lata.
Spis treści:
- Co ile remont dachu?
- Kiedy remont dachu?
Z wpisu dowiesz się, kiedy zdecydować się na remont dachu oraz co ile lat przeprowadzać prace remontowe związane z pokryciem dachowym.
Co ile remont dachu?
Niestety, czasami w obawie przed wysokimi kosztami, odkłada się prace remontowe na inny termin. Przeciekający dach nie jest jednak usterką, którą można zlekceważyć. Należy działać natychmiastowo. Testem dla każdego pokrycia dachowego są ulewne deszcze, zalegający śnieg, wiatr. Wtedy na jaw wychodzą wszelkie niedopatrzenia czy błędy nieprofesjonalnej ekipy dekarskiej. Woda może wnikać nawet w niewielkie szczeliny, jednak i małe nieszczelności mogą doprowadzić do zalania budynku. Dach może stać się dziurawy również przez upływ czasu. Nawet pokrycia, które zostały profesjonalnie wykonane, po wieloletnim działaniu czynników atmosferycznych, mogą pękać. Niezależnie od przyczyny przeciekającego dachu, koniecznie trzeba zdecydować się na remont pokrycia. To, co ile będzie trzeba wykonywać remont dachu, zależy od zastosowanych materiałów.
Wiele osób decyduje się na zastosowanie gorącej papy, którą pokrywa się dach. To żmudna praca, lecz ma zwolenników z uwagi na atrakcyjną cenę. Coraz większą popularnością cieszą się jednak płynne membrany dachowe. Papy termozgrzewalne łatwo ulegają rozwarstwieniu. Pęknięcia są stosunkowo szybko widoczne. Co więcej, papa termozgrzewalna nie przepuszcza pary wodnej, co skutkuje pojawieniem się grzybów. Mając na uwadze te minusy, warto pochylić się nad innymi rozwiązaniami. Blacha nie jest również dobrą opcją. Materiał ten cechuje się kiepską izolacją akustyczną. Nawet drobny hałas będzie słyszalny. Blacha szybko się nagrzewa w okresie letnim, z kolei zimą przez pokrycie dachowe szybko ucieka ciepło.
Remont dachu przy użyciu membrany dachowej to obecnie najnowocześniejsze, najskuteczniejsze rozwiązanie. Membrany dachowe mogą być z powodzeniem stosowane na dachach wielkopowierzchniowych. Współpracują w zasadzie z każdym rodzajem podłoża. Są lekkie, a jednocześnie wysoce wytrzymałe. Cechują się termoplastycznością, odpornością na działanie rozpuszczalników, zmienną pogodę.
Kiedy remont dachu?
Remont dachu z wykorzystaniem płynnych membran ma sporo zalet. Przede wszystkim nie ma konieczności zrywania starego pokrycia. Można od razu przystąpić do pracy, oszczędzając czas i energię. Bezspoinowe powłoki hydroizolacyjne są odporne na przetarcia i pęknięcia. Przeważnie aplikuje się je metodą natryskową, by mieć pewność, że materiał dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc. Nie ma obaw, jak przy innych sposobach, że błędy ekipy dekarskiej ujawnią się poprzez pozostawione szczeliny. Proces aplikacji jest ekonomiczny i szybki, nadaje się na każdy dach. Kluczowe jest także to, iż membrany dachowe ważą niedużo. Grubość pokrycia wynosi nawet 2 mm. Nie obciąża zatem dachu. Powłoka jest odporna na wszelkie negatywne czynniki – opady deszczu, śniegu, wiatru, promieniowanie UV.