Remont dachu starego domu
Warunki atmosferyczne panujące latem są idealne do gruntownych remontów np. remontu dachu na starym domu. Jeśli posiadamy starszy dom, ważne aby po zimie sprawdzić stan techniczny całego budynku, w tym także dachu. Jeśli dach ucierpiał po zimie, może się okazać, że będzie on wymagał naprawy bądź całkowitej wymiany. Wymiana dachu w starym domu wcale nie musi być trudna. Remont dachu starego domu? Jak wygląda remont dachu w starym domu? Jak się robi Wymianę dachu w starym domu? Jakie są najpopularniejsze pokrycia dachowe?
Spis treści:
- Remont dachu w starym domu
- Wymiana dachu w starym domu
- Najpopularniejsze pokrycia dachowe
W tym wpisie przeczytasz informacje dotyczące kwestii remontu dachu starego domu. Dowiesz się, jak przebiega remont dachu starego domu, wymiana dachu w starym domu oraz jakie są najpopularniejsze pokrycia dachowe.
Remont dachu w starym domu
Jeżeli jesteśmy posiadaczami starego domu, wiemy jak ważna jest kwestia szczelności dachu. Gdy przy większych opadach deszczu martwimy się, że na ścianach mogą pojawić się zacieki, jest to sygnał do tego, żeby przeprowadzić remont dachu w naszym starym domu. Najważniejsze jest to, aby przy remoncie dachu (głównie w bardzo starych budynkach), sprawdzić stan stropu zwłaszcza gdy jest on drewniany. Może on wymagać podobnie jak więźba wzmocnienia lub wymiany uszkodzonych elementów. Przy remoncie dachu starego domu musimy liczyć się z tym, iż trzeba będzie położyć na nowo warstwy hydro i termoizolacji. Nie możemy zapominać o kwestiach prawnych – sama wymiana pokrycia wymaga tylko zgłoszenia prac w urzędzie miasta bądź starostwie na 30 dni przed rozpoczęciem, natomiast zmiana pokrycia wraz z wymianą lub wzmocnieniem więźby dachowej potrzebuje już pozwolenia na budowę. Wiąże się to z wykonaniem projektu i większymi kosztami.
Wymiana dachu w starym domu
Wykonując gruntowny remont, jednym z poważniejszych etapów jest wymiana dachu w starym domu. Nowe pokrycie ma poprawić estetykę i bezpieczeństwo remontowanego domu. Przy wymianie dachu, jeśli nie korzystasz z pomocy architekta, warto trzymać się sprawdzonych zestawień. W teorii całość budynku prezentuje się korzystniej, jeżeli barwa dachu nie zlewa się z kolorem elewacji. W większości przypadków dachy na starych domach to niskojakościowa papa czy skorodowana blacha. Wymiana dachu płaskiego pokrytego blachą lub papą jest stosunkowo łatwiejsza niż w przypadku pokryć położonych pod kątem. Częstym rozwiązaniem jest pozostawienie dotychczasowego pokrycia i nałożenie na nim kolejnego – wykonanego z tych samych materiałów. Trzeba jednak pamiętać o rosnącej w ten sposób wadze dachu. Kolejne warstwy stają się coraz większym obciążeniem dla więźby. Alternatywą świetnie sprawdzającą się w tej sytuacji jest płynna membrana.
Najpopularniejsze pokrycia dachowe
Najpopularniejsze i najchętniej stosowane na dachach pokrycia to dachówki o klasycznym czerwonym ubarwieniu. Jednym z najdłużej stosowanych pokryć dachowych są dachówki ceramiczne. Dachówki ceramiczne produkuje się z naturalnego materiału, jakim jest glina, dlatego chętnie wybierają je zwolennicy ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Kolejnym rozwiązaniem na pokrycie dachu są dachówki betonowe, które tworzą tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych. Najczęściej spotykane barwy dachówek betonowych to odcienie czerwieni i brązu, szarości, czerni oraz grafitu. Natomiast do pokrycia dachów o nachyleniu nawet do 90 stopni wybiera się blachodachówki. Na mocno nasłonecznionych dachach lepiej sprawdzą się blachodachówki, gdyż ich kolory długo nie blakną.