Technologia tzw. „zimnego dachu”
Warunki atmosferyczne, na jakie narażone są pokrycia dachowe (w szczególności dachy płaskie) mają znaczący wpływ na ich trwałość i żywotność. Dlatego do renowacji dachów płaskich należy szukać rozwiązań z zastosowaniem technologii tzw. zimnych dachów. Temperatura nagrzanego dachu ma też wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli zmniejszymy temperaturę nagrzanych obiektów – w tym właśnie dachów płaskich, to zminimalizujemy szkody wyrządzone środowisku. Czym jest technologia zimnego dachu? Jak działa wentylacja dachów? Przestrzeń wentylacyjna – informacje. Technologia tzw. zimnego dachu? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Technologia tzw. „zimnego dachu”
- Jak działa wentylacja dachów?
- Przestrzeń wentylacyjna – informacje.
W poniższym tekście przeczytasz o technologii zwanej zimnym dachem. Dowiesz się, co kryje się pod tą nazwą, jak działa wentylacja dachów oraz uzupełnisz informacje o przestrzeni wentylacyjnej w dachach.
Technologia tzw. „zimnego dachu”
Technologia zimnego dachu dąży do zmniejszenia temperatury powierzchni dachu. Sprawia to, że koszty eksploatacji obiektu są niższe, a także nie powstają wyspy cieplne w aglomeracji miejskiej. Zimne dachy są rozwiązaniem, które wydłuża trwałość i żywotność starego pokrycia dachowego zmniejszając jego temperaturę o około 60%, poprawia stabilność wymiarową pokrycia, zmniejsza wydatki na klimatyzację, zwiększa żywotność i wydajność urządzeń klimatyzacyjnych, zwiększa wydajność paneli fotowoltaicznych bifacjalnych nawet o 60% , obniża temperaturę wewnątrz pomieszczeń średnio o 10 °C a także ogranicza efekt cieplarniany. Wykonanie „zimnego dachu” wiąże się z koniecznością przeprowadzenia trwałej i skutecznej renowacji starego poszycia dachowego z zastosowaniem odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych, które maja wysokie parametry refleksyjności, pozwalające zachować niską temperaturę powierzchni dachu. Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań, które zapewnia nam dobre parametry refleksyjności powierzchni. Jednak najlepszym rozwiązaniem, które oprócz wysokiej refleksyjności zapewni nam trwałą i skuteczną hydroizolacje starego (często nieszczelnego) dachu są kompleksowe systemy bezspoinowych płynnych membran dachowych, które nanosi się metoda natrysku hydrodynamicznego.
Całość systemu jest bezszwową, monolityczną, szczelnie wypełniającą wszelkie szczeliny i spękania płynną membraną dachową odporną na zastoiny wodne oraz promieniowanie UV. Razem z wtopioną włókniną oraz starym podłożem (papą, membraną PVC, itp.) tworzy nową, silną, jednorodną membranę dachową (coś w rodzaju wanny na dachu) o doskonałej wytrzymałości mechanicznej i chemicznej, zabezpieczającą dach na następne 25 lat z zastosowaniem technologii tzw. “zimnego dachu”.
ZASTOSOWANIE – Płynne membrany skutecznie likwidują wszelkie nieszczelności na dachach z: płyt azbestowych (eternit), papy, powłok bitumicznych, płyt warstwowych, blachy, membran PVC i EPDM, zamkniętokomórkowych pian PUR, a także jako renowacja starego poszycia pod panele fotowoltaiczne. Wykazują bardzo dużą przyczepność do niemal wszystkich rodzajów powierzchni. Nanosi się je najnowocześniejszą technologią, m.in. stosowaną przez nas metodą bezpowietrznego natrysku hydrodynamicznego, bez konieczności zrywania i utylizacji starego poszycia
Jak działa wentylacja dachów?
Wentylowanie to nic innego jak pozbywanie się wilgoci. Robi się to zapewniając stały przepływ powietrza w przegrodach celowo do tego zaprojektowanych. Ruch powietrza jest możliwy dzięki dwóm naturalnym zjawiskom – działaniu wiatru oraz istnieniu ciągu termicznego. Ciąg termiczny to nic innego jak ruch powietrza wywołanym różnicą jego gęstości wynikającą z różnicy temperatury. Ciepłe i lżejsze powietrze jest wypychane przez cięższe – zimne. Im różnica temperatury jest większa, tym ciąg i prędkość powietrza są większe. Powietrze wchodzące do przestrzeni wentylacyjnych pobiera ciepło z dwóch źródeł: z wnętrza domu i z promieniowania słonecznego. Wiele konstrukcji można wykonać prościej, odkąd dostępne są wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia. Właściwie wykonana wentylacja dachu zabezpiecza przed przegrzewaniem się poddasza latem i przeciekaniem wody pod pokrycie zimą przy zachowaniu szczeliny wentylacyjnej przemieszczające się w niej powietrze powoduje, że na połaci dachu jest jednakowa temperatura. Dzięki temu latem dach się nie przegrzewa, a zimą śnieg rozpuszcza się równomiernie na całej powierzchni dachu, woda więc nie gromadzi się nad okapem i nie przecieka przez nieszczelności w pokryciu.
Przestrzeń wentylacyjna – informacje
W dachach wentylowanych bez względu na to, jakie mają nachylenie, przestrzeń wentylacyjna musi spełniać podstawowe warunki. Są to: posiadanie wlotu dla powietrza wentylującego, posiadanie wylotu dla powietrza oraz posiadanie drożności na całej swojej długości. Wentylację można również wspomagać poprzez wykorzystanie dachówek wentylacyjnych. Należy je ułożyć w miejscach przerwania ciągłości szczeliny czyli przy oknach połaciowych i lukarnach. Wysokość szczeliny i szerokość otworów oblicza konstruktor. Parametry zależą od kąta nachylenia dachu – im bardziej stromy dach tym mniejsza jest wymagana wysokość szczeliny oraz szerokość otworów wlotowych i wylotowych.