Naprawa dachu z papy na zimno – jak to się robi?

 In Blog

Pokrycia dachowe z papy są bardzo popularne, nic więc dziwnego, że co jakiś czas zachodzi potrzeba ich naprawy. Jeśli materiał nie jest bardzo zniszczony, nie ma konieczności wymiany całej papy – wystarczy naprawa. Do naprawy dachu z papy na zimno możemy wykorzystać tzw. lepik na zimno. Jak to się robi? Kiedy powinno się konserwować papę starego typu? Jak wygląda renowacja pokrycia z papy?

Spis treści:

  • Naprawa dachu z papy na zimno- jak to się robi?
  • Kiedy powinno się konserwować papę starego typu?
  • Jak wygląda renowacja pokrycia z papy?

W poniższym wpisie zebraliśmy informacje dotyczące naprawy dachu z papy na zimno. Czytając artykuł dowiesz się jak się to robi, a także kiedy powinno się konserwować papę starego typu i jak wygląda renowacja pokrycia z papy.

Naprawa dachu z papy na zimno – jak to się robi?

Zarówno do remontu dachu, jak i renowacji oraz różnych prac dekarskich świetnie sprawdzi się lepik na zimno. Lepik na zimno sprawdza się także jako hydroizolacja balkonu, tarasu czy fundamentów. Tworzy szybkowiążącą masę, która jest trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Lepik bitumiczny nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi – jest od razu gotowy do użycia. Wielką zaletą tego produktu jest przede wszystkim silne wiązanie z podłożem. Lepik na zimno wykazuje wyższą odporność na pękanie pod wpływem niskich temperatur, dzięki modyfikacji kauczukiem syntetycznym oraz specjalnymi domieszkami. Polecany jest szczególnie do renowacji starych pokryć dachowych, m.in. z gontów bitumicznych. Przed zastosowaniem tego produktu warto pamiętać o tym, żeby powierzchnia na której zaczniemy pracę była sucha, oczyszczona z pyłów oraz luźnych elementów. Powierzchnie porowate trzeba wcześniej wyrównać.

Kiedy powinno się konserwować papę starego typu?

Możliwość układania dodatkowej warstwy bitumicznej na zimno, bez wykorzystywania wysokich temperatur to świetny sposób na konserwację starej papy. Istnieją dwie metody takiej konserwacji: rozpuszczalnikowa oraz bezrozpuszczalnikowa. Pierwszy rodzaj preparatów i środków konserwacji dachu pokrytego papą składa się z substancji asfaltowych, które zostały wzbogacone o syntetyczne składniki i potraktowane rozpuszczalnikami organicznymi. Natomiast mieszankę masy asfaltowej z wodą lub substancjami gumowymi wykorzystuje technika bezrozpuszczalnikowa. Ponieważ nie posiadają łatwopalnych substancji w swoim składzie, ta technika jest dużo bezpieczniejsza. Pamiętajmy również, że tylko regularne prace konserwacyjne i naprawcze na tego typu pokryciach dachowych, pozwolą nam cieszyć się niezawodnością i wieloletnią funkcjonalnością dachu. Warto kontrolować stan techniczny pokrycia. Może zdarzyć się tak, że drobna naprawa nie wystarczy, a wtedy dach będzie wymagał poważnego remontu.

Jak wygląda renowacja pokrycia z papy?

Papa jest materiałem do pokrycia dachów, w szczególności używana przy dachach płaskich oraz przemysłowych. Cechują ją jednak naturalnie szybki proces starzenia. Z wiekiem staje się krucha, podatna na uszkodzenia. Aby w pełni cieszyć się dobrymi właściwościami, należy pamiętać o regularnej renowacji pokrycia z papy. Do renowacji można użyć tzw. „lakierów do dachów”. Taki renowator to cienkowarstwowa powłoka bitumiczna, która wypełnia widoczne mikropęknięcia, skutecznie uszczelniając pokrycie i chroniąc przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Odpowiednie preparaty wysokiej jakości, używane profesjonalnie przez fachowców wydłużą żywot dachu pokrytego papą.

Recent Posts
renowacja-dachu-z-papy-przy-uzyciu-plynnej-membrany-dachowejtechnologia-tzw-zimnego-dachu