Technologia tzw. „zimnego dachu”

Warunki atmosferyczne, na jakie narażone są pokrycia dachowe mają szczególny wpływ na ich trwałość. Temperatura nagrzanego dachu ma też wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli zmniejszymy temperaturę nagrzanych obiektów – w tym właśnie dachów, to zminimalizujemy szkody wyrządzone środowisku. Czym jest technologia zimnego dachu? Jak działa wentylacja dachów? Przestrzeń wentylacyjna – informacje. Technologia tzw. zimnego dachu? Odpowiadamy!

Spis treści:

  • Technologia tzw. „zimnego dachu”
  • Jak działa wentylacja dachów?
  • Przestrzeń wentylacyjna – informacje.

W poniższym tekście przeczytasz o technologii zwanej zimnym dachem. Dowiesz się, co kryje się pod tą nazwą, jak działa wentylacja dachów oraz uzupełnisz informacje o przestrzeni wentylacyjnej w dachach.

Technologia tzw. „zimnego dachu”

Technologia zimnego dachu dąży do zmniejszenia temperatury powierzchni dachu. Sprawia to, że koszty eksploatacji są niższe, a także nie powstają wyspy cieplne w aglomeracji miejskiej. Zimne dachy są rozwiązaniem, które wydłuża trwałość pokrycia dachowego, poprawia stabilność wymiarową pokrycia, zmniejsza wydatki na klimatyzację, zwiększa żywotność urządzeń klimatyzacyjnych, a także ogranicza efekt cieplarniany. Wykonanie „zimnego dachu” wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów, pozwalających zachować niską temperaturę powierzchni dachu. Dachy zimne mogą być wykonane ze specjalnej papy, która odbija światło i nie pobiera go tak dużo, lub można także użyć stropodachy wentylowane.

Jak działa wentylacja dachów?

Wentylowanie to nic innego jak pozbywanie się wilgoci. Robi się to zapewniając stały przepływ powietrza w przegrodach celowo do tego zaprojektowanych. Ruch powietrza jest możliwy dzięki dwóm naturalnym zjawiskom – działaniu wiatru oraz istnieniu ciągu termicznego. Ciąg termiczny to nic innego jak ruch powietrza wywołanym różnicą jego gęstości wynikającą z różnicy temperatury. Ciepłe i lżejsze powietrze jest wypychane przez cięższe – zimne. Im różnica temperatury jest większa, tym ciąg i prędkość powietrza są większe. Powietrze wchodzące do przestrzeni wentylacyjnych pobiera ciepło z dwóch źródeł: z wnętrza domu i z promieniowania słonecznego. Wiele konstrukcji można wykonać prościej, odkąd dostępne są wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia. Właściwie wykonana wentylacja dachu zabezpiecza przed przegrzewaniem się poddasza latem i przeciekaniem wody pod pokrycie zimą przy zachowaniu szczeliny wentylacyjnej przemieszczające się w niej powietrze powoduje, że na połaci dachu jest jednakowa temperatura. Dzięki temu latem dach się nie przegrzewa, a zimą śnieg rozpuszcza się równomiernie na całej powierzchni dachu, woda więc nie gromadzi się nad okapem i nie przecieka przez nieszczelności w pokryciu.

Przestrzeń wentylacyjna – informacje

W dachach wentylowanych bez względu na to, jakie mają nachylenie, przestrzeń wentylacyjna musi spełniać podstawowe warunki. Są to: posiadanie wlotu dla powietrza wentylującego, posiadanie wylotu dla powietrza oraz posiadanie drożności na całej swojej długości. Wentylację można również wspomagać poprzez wykorzystanie dachówek wentylacyjnych. Należy je ułożyć w miejscach przerwania ciągłości szczeliny czyli przy oknach połaciowych i lukarnach. Wysokość szczeliny i szerokość otworów oblicza konstruktor. Parametry zależą od kąta nachylenia dachu – im bardziej stromy dach tym mniejsza jest wymagana wysokość szczeliny oraz szerokość otworów wlotowych i wylotowych.

Polecane wpisy
naprawa-dachu-z-papy-na-zimno-jak-to-sie-robi