Hydroizolacja fundamentów – po co izolować fundamenty?
Stawianie fundamentów to najważniejszy etap budowania domu – wszelkie niedociągnięcia i błędy wykonane podczas ich realizacji, mogą być nie do naprawienia. Poprawne zabezpieczenie fundamentów, chroni gotowy budynek przed działaniem wilgoci i gwarantuje jego stabilność. Dużą wagę trzeba przywiązać do zabezpieczenia wszelkich elementów konstrukcji, posadowionych w ziemi. Kluczowe jest ich prawidłowe zabezpieczenie przed działaniem wilgoci i wody, znajdujących się w gruncie. Istotne jest, aby należycie przeprowadzić wszelkie prace związane z uszczelnianiem fundamentów i dobrać odpowiedni system hydroizolacji. Po co izolować fundamenty? Na czym polega hydroizolacja fundamentów? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Na czym polega hydroizolacja fundamentów?
- Przygotowanie fundamentów do hydroizolacji
- Hydroizolacja masą KMB
We wpisie dowiesz się, na czym polega hydroizolacja fundamentów i kiedy należy ją przeprowadzić. Przeczytasz także, jak wygląda przygotowanie fundamentów do hydroizolacji oraz czym charakteryzuje się hydroizolacja masą KMB.
Na czym polega hydroizolacja fundamentów?
Dobierając system izolacji fundamentów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki gruntowo-wodne, posadowienie fundamentów, stan i rodzaj podłoża, oraz dylatacje i rury znajdujące się na terenie budowy. Wybór odpowiedniego produktu oraz rodzaj hydroizolacji fundamentów, pomoże dobrać profesjonalna ekipa, zajmująca się tego typu działalnością. Od gruntu i poziomu wód gruntowych, zależy ostateczne wykonanie hydroizolacji – do wyboru jest izolacja przeciwwodna i izolacja przeciwwilgociowa. Izolację przeciwwodną stosuje się w przypadku, gdy poziom wody gruntowej jest bardzo wysoki i podczas obfitych opadów może stwarzać ryzyko podniesienia poziomu wody do poziomu budynku. Izolację przeciwwilgociową wykorzystuje się w momencie, gdy występujący dookoła budynku grunt, jest na tyle przepuszczalny, iż nie stwarza ryzyka gromadzenia wody, a woda przy większej ilości opadów na bieżąco wsiąkanie w grunt.
Przygotowanie fundamentów do hydroizolacji
Tak zwane ławy fundamentowe, są najczęściej budowane z betonu najwyższej jakości i wykonywane bezpośrednio na gruncie. Same fundamenty mogą być lane, wykonane z płyt betonowych, bloczków betonowych lub innych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Przed przystąpieniem do prac nad hydroizloacją, należy poczekać aż podłoże dobrze się zwiąże, niezależnie od wybranej metody budowy fundamentów. Podłoże powinno charakteryzować się stabilnością, być pozbawione luźnych elementów i zanieczyszczeń oraz być wysezonowane. Wszelkie ubytki obecne w ławach fundamentowych lub samych fundamentach, powinny być uprzednio uzupełnione zaprawą mineralną. Wszelkie nierówności pojawiające się po szalunkach, należy wyrównać. Jeżeli zastosowane zostały płyty szalunkowe, powierzchnię trzeba oczyścić za pomocą frezowania lub gradowania.
Hydroizolacja masą KMB
Dostępne w naszej ofercie polimerowo-bitumiczne masy KMB, dzielimy na grubowarstwowe masy KMB jednoskładnikowe, oraz na grubowarstwowe masy KMB dwuskładnikowe. Są to bezzapachowe i wysokoelastyczne masy hydroizolacyjne, bez zawartości rozpuszczalników. Co różni te dwa typu mas hydroizolacyjnych to parametry techniczne, oraz czas i sposób schnięcia. Ich prawidłowe związanie jest uwarunkowane całkowitym wyschnięciem, którego czas jest ściśle uzależniony od panujących warunków atmosferycznych. Aby przejść do etapu układania płyt ochronnych, niezbędne jest całkowite wyschnięcie masy KMB. Warunki atmosferyczne mogą wydłużyć czas realizacji inwestycji i przesunąć w czasie proces zasypu wykopu. Gwałtowne burze także mogą mieć wpływ na naruszenie świeżo położonej warstwy izolacji, dlatego niezwykle ważne dla powodzenia przedsięwzięcia, jest wykonywanie hydroizolacji fundamentów w sprzyjających warunkach pogodowych. Masy KMB są niezwykle łatwe i elastyczne w aplikacji, nawet w ujemnych temperaturach. Masy polimerowo-bitumiczne natychmiast po wyschnięciu, są całkowicie odporne na wodę i opady. Co istotne, bezszwowe masy KMB są obojętne dla wód gruntowych oraz środowiska.