Jak wygląda remont dachu przy użyciu płynnej membrany dachowej?
Płynne membrany dachowe są coraz częściej wybierane, jeśli chodzi o remont dachu. Nadają się zarówno do dachów krytych papą, blachą, jak i innymi materiałami. Ich ogromnym atutem jest trwałość – nawet do 25 lat, paroprzepuszczalność, odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Doraźne naprawy, które polegają na doklejaniu łat są po prostu nieskuteczne. Co więcej, obciążają konstrukcję dachu. Warto zatem poszukać alternatywnych rozwiązań, które zagwarantują stuprocentową szczelność dachu w długookresowej perspektywie, a także poprawią komfort życia domowników w okresie letnim. Membrany poliuretanowe dzięki właściwościom refleksji promieni słonecznych sprawiają, że dach nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu. To dlatego obniża temperaturę poddasza. Jak wygląda remont dachu z zastosowaniem bezszwowych powłok?
Spis treści:
- Bezszwowe powłoki hydroizolacyjne a remont dachu
- Remont dachu za pomocą płynnej membrany dachowej
Poradnik wyjaśnia krok po kroku, jak wygląda remont dachu z wykorzystaniem płynnej membrany dachowej.
Bezszwowe powłoki hydroizolacyjne a remont dachu
Zastosowanie bezspoinowych powłok hydroizolacyjnych gwarantuje stuprocentową wodoszczelność, wysoką trwałość powłoki hydroizolacyjnej dachu, wykazuje wysokie właściwości refleksji słonecznej – aż do 95%! Co więcej, można liczyć na 25 lat gwarancji. Pierwszym etapem jest naprawa łączeń, pęknięć oraz innych niezbędnych miejsc, w których papa straciła przyczepność do podłoża. Kolejnym etapem jest naprawa detali. Gruntuje się całą powierzchnię podlegającą renowacji za pomocą dwuskładnikowych podkładów gruntujących PU lub jednoskładnikowych podkładów gruntujących PU. Następny krok to aplikacja pierwszej warstwy płynnej membrany dachowej. Bardzo ważne, aby produkty do poszczególnych etapów były wybierane przez fachowców. Bezszwowe powłoki hydroizolacyjne dostępne są w wielu wariantach. Niektóre z nich dedykowane są do podłoża konkretnego typu. Sam materiał jest innowacyjny, trwały, gwarantujący szereg zalet. Nie spełni jednak swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zaaplikowany. Stąd konieczność współpracy z wykwalifikowanymi fachowcami.
Remont dachu za pomocą płynnej membrany dachowej
Pierwszą warstwę płynnej membrany dachowej zbroi się przy użyciu specjalnej geowłókniny. Następnie kontynuuje się aplikację, nakładając kolejną powłokę preparatu. Jeżeli istnieje konieczność dodatkowej ochrony membrany, wykonuje się aplikację pigmentowanej na dowolny pożądany kolor powłoki w dwóch warstwach. Można łatwo zabarwić bezszwową powłokę, dodając specjalny produkt w pożądanym kolorze. Istnieje także możliwość zastosowania kolorowego pigmentu w określonych proporcjach. Aplikacja alifatycznej warstwy ochronnej jest opcjonalna.
Płynna membrana poliuretanowa jest odporna na promieniowanie UV. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowej warstwy. Jeśli nie chcemy aplikować warstwy, która stanowi dodatkową ochronę membrany, należy podnieść całkowite zużycie preparatu.
Mogłoby się wydawać, że remont dachu z zastosowaniem płynnej membrany dachowej nie jest skomplikowany. Kluczowe znaczenie ma jednak dobranie produktu do danego podłoża. Chcąc skrócić czas renowacji do minimum, należy zdecydować się na aplikację membran metodą natryskową. Specjaliści dzięki temu są w stanie dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Inwestor ma z kolei gwarancję, że wszelkie prace zostały przeprowadzone z należytą starannością. Największym atutem jest wieloletni okres gwarancji (nawet do 25 lat).