Membrana dachowa – jaka najlepsza?

 In Blog

Płynna membrana dachowa to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Zastosowanie bezszwowych powłok gwarantuje szereg korzyści. Płynne membrany poliuretanowe najczęściej aplikuje się metodą natryskową. Wszystko po to, aby możliwe było dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc.

Spis treści:

Z wpisu dowiesz się, co to takiego jest membrana dachowa, która sprawdzi się najlepiej oraz czym kierować się podczas wyboru płynnych membran dachowych.

Membrana dachowa – co to jest?

Membrana dachowa skutecznie chroni dach przed wilgocią. Co istotne, zabezpiecza zarówno przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz, jak i ze środka budynków. Wybierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim pamiętajmy, że wilgoć zawarta w powietrzu oraz opady to ogromne zagrożenie dla konstrukcji dachu. Zagrożeniem jest także wilgoć, która dociera z wnętrza budynku. Dlaczego ma to aż tak istotne znaczenie. Jedna dorosła osoba w ciągu doby produkuje ponad 3 litry pary wodnej. Wystarczy wartość tę pomnożyć przez liczbę domowników i dodać do niej ilość pary wodnej, jaka powstaje podczas mycia, prania, gotowania, aby zrozumieć, jak poważny jest problem.

Membrana dachowa musi nie tylko odizolować krokwie od zewnętrznych czynników, jak i gwarantować odpowiednią paroprzepuszczalność. W innym wypadku drewniana konstrukcja będzie nadmiernie narażona na działanie grzybów, mchów, bakterii. Wodoodporność i oddychalość to jednak nie wszystko. Czym muszą się jeszcze wyróżniać najlepsze membrany dachowe?

Membrana dachowa – jaka najlepsza?

Jakie są najważniejsze parametry membrany dachowej? Przede wszystkim absorpcja wody wynosząca <1%, świetna klasa trwałości (W3) gwarantująca zachowanie właściwości płynnej membrany dachowej przez ponad 25 lat. Kluczowa jest również wytrzymałość mechaniczna. Membrana nie może się przecierać. Dobre membrany dachowe to także takie, które powoli się starzeją. Musimy pamiętać, że powłoka jest narażona na działanie wielu szkodliwych czynników: promieniowanie UV, mróz, upały. To dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

Dachowa membrana musi mieć również niską wagę, aby nie stanowić obciążenia dla konstrukcji dachu. Należy wybierać takie produkty, które posiadają kluczowe właściwości przy niskiej masie. Oczywiście im dłuższy okres bezproblemowej eksploatacji membrany, tym bardziej opłacalny zakup. Producenci zapewniają nawet 25 lat gwarancji.

Membrana dachowa – jaką wybrać? Jaką membranę dachową wybrać?

Tradycyjne membrany montowane na konstrukcji dachu wypadają nieco lepiej niż papa, ale również mają sporo wad. Przede wszystkim nie radzą sobie zbyt dobrze z promieniowaniem UV. Co więcej, są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ich montaż może okazać się trudny lub niemal niemożliwy w niektórych, trudno dostępnych miejscach. Nowoczesne płynne membrany poliuretanowe są odpowiedzią na współczesne potrzeby. Aplikuje się je wałkiem, pędzlem bądź metodą natryskową. Poleca się szczególnie tę ostatnią, gdyż umożliwia odpowiednie zabezpieczenie przepustów, fragmentów przy antenach, wentylatorach, przestrzeni wokół kominów. Płynne membrany docierają tam, gdzie nie dociera tradycyjna membrana. Bezspoinowe powłoki dachowe to najlepszy wybór.

Płynne membrany aplikowane są bezpośrednio na pokrycie. Nie ma konieczności demontowania starszych warstw papy czy blachy. Dodatkową zaletą jest niska waga. Płynna membrana dachowa nie obciąża konstrukcji dachu. Dodatkowo warto wspomnieć o wytrzymałości powłoki. Jest odporna na wszelkie przetarcia i rozciągania. Co istotne, dobrze sprawdza się podczas upałów, mrozów. Jest także ochroną przed rozwojem grzybów i porostów. Jest odporna na promieniowanie UV.

 

Recent Posts
jak-naprawic-przeciekajacy-dach-z-papyrodzaje-pokryc-dachowych