Rodzaje pokryć dachowych

 In Blog

Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych. To dlatego warto dowiedzieć się, które rozwiązanie sprawdzi się na długie lata, gwarantując bezawaryjność.

Spis treści:

 • Pokrycia dachowe rodzaje i ceny
 • Pokrycia dachowe rodzaje
 • Pokrycia dachowe papa / pokrycia dachowe z papy
 • Pokrycia dachowe blacha / pokrycia dachowe z blachy / pokrycia dachowe blaszane
 • Pokrycia dachowe blacha trapezowa
 • Pokrycia dachowe z PCV / pokrycia dachowe folia PCV
 • Pokrycia dachowe EPDM
 • Pokrycia dachowe bitumiczne / pokrycia dachowe gont
 • Pokrycia dachowe dachówka
 • Pokrycia dachowe na płaski dach / pokrycia dachowe dachy płaskie
 • Pokrycia dachowe hal przemysłowych
 • Pokrycia dachowe hal stalowych
 • Pokrycia dachowe ceny
 • Pokrycia dachowe najtańsze
 • Pokrycia dachowe gont bitumiczny ceny
 • Pokrycia dachowe EPDM cena
 • Pokrycia dachowe blachodachówka ceny
 • Pokrycia dachowe tanie
 • Pokrycia dachowe opinie
 • Pokrycia dachowe co wybrać / pokrycia dachowe jakie wybrać

Z wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje pokryć dachowych oraz na które z nich warto się zdecydować.

Pokrycia dachowe rodzaje i ceny

Poza fundamentami, dach jest najważniejszą konstrukcją budynku. Jego wykonanie musi być dopracowane w każdym calu. Jeśli chodzi o pokrycia dachowe dachów wielkopowierzchniowych, do wyboru mamy 5 rodzajów. Wśród nich znajdują się: papa, blacha, membrany: EPDM, PCV oraz płynna membrana dachowa.

Pokrycia dachowe rodzaje

Współcześnie można zdecydować się na pokrycie dachu papą, blachą lub membraną EPDM, PCV bądź płynną membraną dachową. Ostatnie rozwiązanie gwarantuje trwałość przez ponad 25 lat i jest najdoskonalsze, jeśli chodzi o właściwości.

Pokrycia dachowe papa / pokrycia dachowe z papy

Papa cieszy się popularnością od dawna przede wszystkim ze względu na niską cenę. Dobrej jakości papa posłuży także przez długi czas. Wyróżnia się papę tradycyjną oraz termozgrzewalną. Papy termozgrzewalne wypadają lepiej. Zapewniają większą trwałość i szczelność. Niestety, papa termozgrzewalna nie przepuszcza pary wodnej. Efektem jest pleśń lub grzyb na suficie. 

Pokrycia dachowe blacha / pokrycia dachowe z blachy / pokrycia dachowe blaszane

Blacha jest często wybierana na dachy wielkopowierzchniowe. Jest dość lekka, odporna, do montażu nie jest wymagana więźba dachowa. Blachę można kupić w wielu wariantach kolorystycznych. Blachy dachowe są zabezpieczone przed korozją.

Pokrycia dachowe blacha trapezowa

Niestety, blachy mają wiele słabych stron. To dlatego warto zastanowić się, czy ich zakup faktycznie będzie dobrym pomysłem. Blacha cechuje się słabą izolacją akustyczną, zatem nawet niewielki hałas jest słyszalny. Blacha szybko nagrzewa się latem, a zimą ciepło szybko ucieka przez połać dachową.

Pokrycia dachowe z PCV / pokrycia dachowe folia PCV

Membrana PCV lub membrana EPDM są nowoczesnym sposobem na budowę dachów przemysłowych czy wielkopowierzchniowych. Membrana PCV może być przezroczysta lub półprzezroczysta.

Pokrycia dachowe EPDM

Membrana EPDM to tworzywo chemiczne, które otrzymuje się w procesie wulkanizacji siarkowej bądź nadtlenkowej. Cechuje się wysoką elastycznością i wytrzymałością na działanie sił mechanicznych. Ma dość dobrą termoizolacyjność i hydroizolacyjność. Membrany PCV i EPDM nie sprawdzą się w przypadku renowacji istniejącego już pokrycia dachowego. Niezbędne jest usunięcie starego pokrycia, co generuje koszty.

Pokrycia dachowe bitumiczne / pokrycia dachowe gont

Nowoczesne gonty bitumiczne wypierają pokrycia z papy. Mają jednak swoich przeciwników. Są to materiały łatwe w montażu, a sam dach wykończony gontem będzie prosty w naprawie. Zniszczony element zastępuje się nowym. Niestety, działa to na niekorzyść dla konstrukcji dachu.

Pokrycia dachowe dachówka

Dachówka jest twarda i wytrzymała. Na dachu tworzy mocne pokrycie. Wchłania wodę, jednak ryzyko uszkodzenia pokrycia nie jest wysokie. Dachówki często porastają jednak mchem, przez co wyglądają nieestetycznie.

Pokrycia dachowe na płaski dach / pokrycia dachowe dachy płaskie

Jeśli chodzi o pokrycia dachowe na płaski dach, powyższe rozwiązania znajdą zastosowanie. Najdoskonalszym jest jednak płynna membrana dachowa o doskonałej sile wiązania. Jest wysoce odporna na tarcie, stojącą wodę, mikroorganizmy czy hydrolizę. Membrana “oddycha”, więc wilgoć z wnętrza budynku odprowadzana jest do atmosfery.

Pokrycia dachowe hal przemysłowych

Jako pokrycie dachowe hal przemysłowych należy wybrać bezspoinowe powłoki hydroizolacyjne. Płynne membrany nanosi się w postaci płynu metodą natryskową. To dlatego docierają nawet do trudno dostępnych miejsc.

Pokrycia dachowe hal stalowych

Bezszwowe powłoki hydroizolacyjne mogą być także wykorzystane jako pokrycia dachowe hal stalowych. Wyróżniają się doskonałą przyczepnością do podłoża. Gwarantują wysoką trwałość na ponad 25 lat!

Pokrycia dachowe ceny

Przy wyborze pokryć dachowych, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Chodzi przecież o to, aby konstrukcja była bezawaryjna przez wiele lat. Aby zagwarantować sobie doskonałe pokrycie, warto zdecydować się na bezspoinowe powłoki hydroizolacyjne.

Pokrycia dachowe najtańsze

Najlepszym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się obecnie płynna membrana dachowa. Jej gwarancja wynosi nawet do 25 lat!

Pokrycia dachowe gont bitumiczny ceny

Jeśli chodzi o gont bitumiczny, ceny są dość atrakcyjne. Za metr kwadratowy zapłacimy 16,23 – 37,87 złotych. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to najdoskonalsze rozwiązanie, zatem lepiej będzie zainwestować w płynne membrany dachowe.

Pokrycia dachowe EPDM cena

Membrana EPDM ma dość dobry stosunek ceny do jakości. Nie należy się jednak decydować na nią wtedy, gdy zależy nam na renowacji istniejącego pokrycia dachowego.

Pokrycia dachowe blachodachówka ceny

Ile kosztuje blachodachówka? Wiele zależy od rodzaju blachodachówki. Za metr kwadratowy najtańszego materiału można zapłacić już 20 złotych. Droższe są blachodachówki z posypką mineralną – od 50 zł za metr kwadratowy.

Pokrycia dachowe tanie

Tanie pokrycia dachowe posiadają wiele wad. Szybko tracą swoje właściwości, wymagają regularnych prac konserwacyjnych, obciążają konstrukcję dachu. W rozsądnej cenie warto kupić bezspoinowe powłoki hydroizolacyjne, których gwarancja wynosi ponad 25 lat.

Pokrycia dachowe opinie

Dach jest zwieńczeniem całej budowy. Podstawę stanowią solidne fundamenty. Dach także powinien być mocny, trwały, szczelny. To, z czego wykonuje się pokrycie dachowe, zależy od wielu czynników. Inne są dachy budynków mieszkalnych, a inne w przypadku wielkopowierzchniowej hali czy magazynu. Istnieją różne rodzaje pokryć, jednak najbardziej nowoczesnym i skutecznym rozwiązaniem są płynne membrany dachowe.

Pokrycia dachowe co wybrać / pokrycia dachowe jakie wybrać

Zastanawiając się nad tym, jakie pokrycia dachowe wybrać, warto skorzystać z porady fachowców. Do wyboru jest kilka typów bezspoinowych powłok hydroizolacyjnych. Ich rodzaj dobiera się do podłoża.

Recent Posts
membrana-dachowa-jaka-najlepszawymiana-dachu-koszt-ile-to-kosztuje