Wymiana dachu koszt – ile to kosztuje?

 In Blog

Okres wiosenno-letni to najlepszy czas na wymianę dachu. Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt wymiany dachu oraz dokładna cena za metr kwadratowy. Jeśli stary dach nie nadaje się do naprawy, bądź mamy środki i marzy nam się całkiem nowy, wiele osób decyduje się na całkowitą wymianę dachu. Wymiana dachu – ile to kosztuje? Jakie są koszty demontażu dachu? Co ma wpływ na koszty wykonania dachu?

Spis treści:

  • Ile kosztuje wymiana dachu?
  • Jakie są koszty demontażu dachu?
  • Wymiana dachu cena

W poniższym tekście przeczytasz o kosztach, jakie musisz ponieść, jeśli chcesz wymienić dach. Dowiesz się więc, ile kosztuje wymiana dachu za metr kwadratowy, jakie są koszty demontażu dachu oraz co ma wpływ na koszty wykonania dachu.

Ile kosztuje wymiana dachu?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdą wymianę dachu zaczynamy od wymogów formalnych. Jeśli chcemy przeprowadzić prace remontowe, musimy je zgłosić do Starostwa Powiatowego. Wymiana pokrycia dachowego powinna zostać przeprowadzona zgodnie z aktualnymi zapisami prawa budowlanego, tak aby nie narazić się na kary finansowe. Przy zgłoszeniu wymiany dachu nie ma znaczenia ani rodzaj dachu ani to, czym chcemy zastąpić dotychczasowy użyty materiał. Warunkiem wymiany dachu jest jednak odtworzenie stanu pierwotnego, co oznacza, że nie możemy wprowadzić istotnych zmian w kształcie czy rozmiarach konstrukcji dachu.

Jakie są koszty demontażu dachu?

Aby wymienić dach na nowy, jeśli stary nie uległ zniszczeniu, musimy najczęściej zdemontować istniejący. Wymiana dachu więc wiąże się również z pozbyciem się starych, często zniszczonych materiałów. Ten element pracy jest na tyle ważny, że przy obliczaniu kosztów wymiany dachu, musi również zostać uwzględniony. Najważniejszą sprawą jest rodzaj pokrycia dachowego. Cennik prac demontażowych będzie uzależniony od rodzaju pokrycia dachowego. Jak możemy się domyślić, najtaniej wyjdzie nas demontaż lekkiej blachodachówki, z którą to robotnicy nie będą mieli większych problemów. Cena takiej usługi zazwyczaj mieści się w granicach 9 do 11 zł/m2. Nieco więcej musimy zapłacić za usunięcie pokrycia z papy. Średnie ceny fachowca wyniosą około 18 – 23 zł/m2. Najdroższe będzie usunięcie eternitu, ze względu na późniejszą utylizację i tu ceny przekraczają kwotę 17zł/m2.

Wymiana dachu cena

Jeśli mowa o prostym dachu, dwuspadowym, dużo łatwiej jest wyliczyć koszty wymiany dachu. Koszty wymiany dachu za metr kwadratowy rosną wraz z ilością materiałów na dach skomplikowany, gdzie rozmiar elementów pełni już znaczącą rolę. Im więcej skosów i mniejszych powierzchni, tym więcej odpadów z dużych arkuszy. Wybierając do wymiany dachu podstawowy materiał pokryciowy, szacuje się, że stanowi on od 70% do 80% kosztów pokrycia na dach dwuspadowy. Na dachu skomplikowanym, jest to tylko od 50% do 70% kosztów pokrycia. konstrukcja więźby dachowej będzie zależeć od rodzaju i ciężaru pokrycia, jeśli ocieplenie nie jest warstwą dachu. Ponadto przy użyciu lekkich materiałów, można stosować krokwie o mniejszym przekroju, natomiast ciężkie materiały wymagają większych konstrukcji, które mają elementy o dużym przekroju, co jednocześnie podnosi nam koszty wymiany dachu. Pod większość pokryć potrzebny jest jeszcze ruszt z kontrłat i łat. Pokrycie wymaga też odpowiednich obróbek blacharskich, a to z kolei generuje kolejne koszty, zależnie od wyboru odpowiedniego fachowca. Warto jednak pamiętać, że przy wyliczaniu cennika wymiany dachu należy zostawić margines bezpieczeństwa oraz wybierać sprawdzone produkty i fachowców. Wtedy wymiana dachu będzie miała sens a samo pokrycie dachowe posłuży nam przez wiele lat.

Recent Posts
rodzaje-pokryc-dachowychremont-dachu-ile-kosztuje